Zahraničí

Speciální rouška by mohla poznat covid-19. Výsledky má do 90 minut

Speciální obličejovou masku, která dokáže určit, jestli je její nositel nakažený koronavirem, vyvinuli vědci z Harvardu a Massachussetského technologického institutu. Rouška s drobnými jednorázovými senzory má koronavirus zvládnout odhalit do 90 minut. Informoval o tom zpravodajský web The Jerusalem Post.

Testování výtěrem z nosu, kloktáním nebo pliváním. To jsou aktuálně nejčastější dostupné způsoby, jak odhalit covid-19. Diagnostikovat nositele tohoto onemocnění by nově měla speciální rouška z laboratoře amerických vědců z Harvardu a Massachussetského technologického institutu.

V roušce jsou nainstalované drobné senzory na jedno použití. Ty jsou vysušené mrazem a obklopené vrstvou vody, která se uvolní ve chvíli, kdy nositel zmáčkne tlačítko ke spuštění testování. Výsledky by pak měly být známé do hodiny a půl.

Související obsah

Studie zveřejněná v časopise Nature Biotechnology navíc ukazuje, že samotné senzory by mohly být instalované také do oděvu. To by podle vědců mohlo představovat nový způsob testování a usnadnění sledování výskytu viru v populaci.

Podle autorů výzkumu je nový způsob testování spolehlivý. "Tento test je stejně citlivý jako zlatý standard vysoce citlivých PCR testů. Je ale navíc stejně rychlý jako testy antigenní, které se používají pro rychlou analýzu covidu-19", řekl vědecký pracovník Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering Harvardovy univerzity a jeden z hlavních autorů studie Peter Nguyen.

Test je podle Nguyena dokonce tak přesný, že dokáže rozlišit jednotlivé druhy viru. Navíc je i laciný, podle zpravodajského serveru The Jerusalem Post přišel prototyp vědce v přepočtu jen na něco málo přes 100 korun.

Roušky se senzory ale nejspíš hned tak v obchodech nepořídíme. Vědecký tým zatím hledá sponzory, kteří by výrobu senzorů podpořili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz