Domácí

Chystáte se po tornádu pomoct na jižní Moravě? Tipy pro dobrovolníky

Chystáte se po tornádu pomoct na jižní Moravě? Tipy pro dobrovolníky
Zdroj: Jihomoravský kraj

Lidé na jižní Moravě se stále vypořádávají s následky úderu velmi silného tornáda, které bralo životy a ničilo vše, co mu stálo v cestě. Do odklízení sutin a dalších prací se zapojili dobrovolníci z celé republiky a stále další přijíždí. Jihomoravský kraj a lidé, kteří již na místě pomáhali, proto připravili několik tipů pro ty, co se sem teprve chystají.

V Česku se po úderu tornáda na jihu Moravy zvedla velká vlna solidarity. Kromě sbírek se na místo zkázy sjeli dobrovolníci z celé republiky, mnozí si vzali dovolenou a místo lenošení pomáhají těm, kteří to potřebují nejvíce.

Co je potřeba udělat?

I když už se odvedl ohromný kus práce, dobrovolníků, kteří přiloží ruku k dílu, je stále třeba. Velká poptávka je po řemeslnících, nejlépe s vlastním nářadím. Lidé se nemusí bát toho, že nic neumí, každé ruce navíc se hodí.

"Každý člověk má smysl, žádná pomoc není 'moc málo'. Třeba tesaři jsou potřeba, aby mistrovali nás, obyčejné mouly, ale zároveň stačí jeden profík, který pohlídá partu 'hobíků'. Nevadí, že nepřivezete tunu nářadí a zásob, když máte něco v hlavě nebo aspoň dvě zdravé ruce, co něco odnesou či přitlučou. Možná nebudete dělat fotograficky líbivou práci a budete zklamaní, že neděláte nic zábavného, ale 'jen nosíte vodu' nebo 'jen mícháte vařečkou v kotli guláš', i tahle práce je hodnotná, díky vám neumřou žízní ti, kteří se už třetí den grilují na střeše, a nemusí kvůli pití mastit o dva bloky dál, díky vám se lidi nají, kdykoliv potřebují," popsal dobrovolník Adam.

 

Související obsah

Hlaste se předem

Jednou ze zásadních věcí je nahlásit se předem. Pokud se nemůžete domluvit s někým z tamních obyvatel, je vhodné kontaktovat koordinátory, kteří dobrovolníky přidělí tam, kde je to nejvíc potřeba. Práce se mnohdy plánuje den předem a na ty, kteří přijedou neohlášení, pak koordinátoři nemají čas.

Dobrovolníci se můžou hlásit telefonicky nebo také on-line. Na webu obec.online je ke každé obci další info a také formuláře pro nahlášení pomoci. Dobrovolníci tam také najdou nejdůležitější telefonické kontakty.

Vjezd do obcí je povolen

Vjezd do obcí je povolen, je ale vhodné parkovat na odstavných parkovištích, aby nebyla blokovaná doprava. Příjezdové cesty do některých vesnic jsou úzké, mnohdy projíždí těžká technika, které je třeba se vyhnout.

 

Co si vzít s sebou?

Základem je pevná obuv, pokrývka hlavy, rukavice a pracovní brýle. "Dbejte hlavně na bezpečnost, buďte opatrní! Ať předejdete zbytečným úrazům," zdůraznili zástupci Jihomoravského kraje. Doporučeno je přivézt si vlastní zásoby, lidé jsou ale k dobrovolníkům velmi štědří, i když někteří přišli o všechno.

 

Související obsah

Jak je to s přespáním?

Lze využít stanové městečko, kde je i sociální zázemí. Je třeba přivézt si vlastní stan, spacák a další věci potřebné ke spaní. Složit hlavu můžou dobrovolníci i uvnitř azylového vlaku v Hruškách. "Díky, že pomáháte," vzkazuje Jihomoravský kraj na sociálních sítích.

Zdroj: TN.cz

Na reportáž TV Nova o tom, jak to vypadá na jižní Moravě nyní, se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz