Domácí

Zemana kopírovat nebudu. Stříž se stal nejvyšším státním zástupcem

Nejvyšším státním zástupcem se v úterý oficiálně stal Igor Stříž. Ve funkci nahradil Pavla Zemana, který rezignoval kvůli neshodám s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ČSSD).

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž byl v úterý v Brně jmenován do funkce. Na úvod tiskové konference Stříž řekl, že o funkci nejvyššího státního zástupce neusiloval. Benešové pouze řekl, že pokud nenajde jiného kandidáta, tak se funkce ujme. Na pozici nechce dle svých slov zůstávat příliš dlouho. "Nechci kopírovat Pavla Zemana a být ve funkci 10 let," řekl Stříž. Je prý připraven na to, že nová vláda po volbách vybere jiného zástupce.

Tlaku ze strany ministryně Benešové se prý nebojí. Mezi Zemanem a Benešovou šlo podle něj spíše o osobní než pracovní spory. "Ona sama mi řekla, že mi do práce nebude hovořit. V souvislosti s nominací jsem nikomu nic nesliboval," uvedl. 

Jeho cílem je zodpovědnost státních zástupců. "Kauzy s menším dopadem, důkazně jasné, mohou řešit sami, třeba dohodami o vině a trestu. Chci toho docílit postupně, metodikou a apelem," řekl. Velké personální změny prý neplánuje. 

Úřad Stříž dočasně řídil už od 1. července, kdy Pavel Zeman ve funkci skončil. Předtím zastával funkci prvního náměstka. Očekává se proto, že bude pokračovat v práci Pavla Zemana a nebude provádět velké změny. To ostatně sám Stříž na tiskové konferenci potvrdil.

Související obsah

Opozici na Střížově jmenování vadí hlavně jeho minulost. Stříž byl totiž před listopadem 1989 člen KSČ a působil jako prokurátor u vojenské prokuratury. "Hanebná personální politika vlády Andreje Babiše a Jana Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme," oznámil už v pondělí šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura (ODS).

Funkce nejvyššího státního zástupce je bedlivě sledována, protože má pravomoc obnovit důležité kauzy. Premiér Andrej Babiš přitom čelí trestnímu stíhání v kauze Čapího hnízda. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu stíhání v případu obnovil, bylo podle něj zastaveno nezákonně a předčasně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz