Domácí

Českem se prohnaly bouřky. Hasiči evakuovali tábory, tři děti se zranily

Českem se znovu prohnaly silné bouřky. Hasiči kvůli počasí v úterý vyjížděli k celkem 627 událostem. Ve středu poté řešili o přibližně 80 problémů více. Na Královéhradecku i ve středních Čechách evakuovali několik táborů. Lehce se zranily tři děti. Tisíce lidí zůstaly bez proudu.

"Oproti úternímu večeru jsme ve středu za stejné časové období od 17 do 20 hodin vyjížděli už ke dvojnásobku událostí. Silné bouřky nás zaměstnávají nejvíce v Moravskoslezském kraji. Následuje kraj Jihočeský, Středočeský, Zlínský a Vysočina," informovali na twitteru hasiči před středeční 21. hodinou.

V Moravskoslezském kraji hasiči zasahovali u 171 událostí. Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a zatopené sklepy. Vše se obešlo bez zranění.


Později se živel prohnal i Libereckým a Královéhradeckým krajem.  "Za poslední hodinu jsme přijali hlášení asi o 50 událostech. Jsou to hlavně spadané stromy do komunikací a žádosti o pomoc s čerpáním zatopených prostor po intenzivních deštích," sdělili krátce po 10. hodině večer královéhradečtí hasiči.

 


Nejvíce oznámení bylo z Trutnovska. Jednotky před 11. hodinou v noci zasahovaly ve dvou dětských táborech kolem Nemojova. V jednom spadl strom na táborovou kuchyni, ve druhém zasáhly kmeny a větve i stany dětí. Naštěstí se podle prvních informací nikomu nic vážného nestalo. Záchranáři ošetřili tři lehce zraněné děti.


Zhruba 51 vyděšených a promočených dětí a 13 dospělých evakuovali do tamní hospody a poté převezli do skautského centra s ubytovnou v Hostinném. Pro některé si přijeli rodiče.

Čtyři tábory evakuovali hasiči také ve Středočeském kraji. Zaplavila je totiž voda. "Všichni účastníci táborů jsou v pořádku," uvedli na twitteru ve čtvrtek před sedmou hodinou ráno hasiči.

 

Související obsah


Bouřky ve středu večer napáchaly škody také ve Zlínském kraji. Ve většině případů hasiči vyjížděli k popadaným stromům. "Nejhůře dopadla střecha ubytovny ve Valašském Meziříčí na ulici Kouty, kterou silný vítr strhl. Na místo vyjeli místní profesionální hasiči s výškovou technikou. Pomocí ní se dostali do prostoru střechy, kde na velké části chyběla krytina. Padající střecha poškodila i štít domu, který hasiči částečně strhli," popsali hasiči Zlínského kraje.


Silné bouřky se nevyhnuly ani Vysočině. Například v Pelhřimově zůstalo v laguně auto.

Podívejte se, jak to v Pelhřimově vypadalo:

Noční bouřky zapříčinily také více než 10 poruch na vedení elektrického napětí. Bez elektřiny tak zůstalo přes 9000 domácností. "Většinu poruch se nám ještě během noci podařilo odstranit, v tuhle chvíli zůstává bez elektřiny už jen 800 domácností," informovala mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková ve čtvrtek kolem osmé hodiny ranní.

Výstrahy před silnými bouřkami byly v Čechách i na Moravě odvolány před půlnocí ze středy na čtvrtek. Stále však platí do čtvrtečního poledne vysoký stupeň povodňové pohotovosti pro Plzeňský kraj. V platnosti je také povodňová bdělost pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj a pro Vysočinu.

Aktualizovaná výstraha ČHMÚ:

Zdroj: ČHMÚ

Silné deště zvedly hladiny některých toků. První povodňový stupeň je aktuálně na řece Botič v Jesenici.

Velmi silné bouřky spolu s větrem a deštěm a občasným krupobitím dorazily do Česka už v úterý. Hasiči řešili 627 událostí. Evakuovat rovněž museli dětský tábor na Chebsku a v Kytlicích na Děčínsku.

Vydatné lijáky v úterý zkomplikovaly provoz na devátém kilometru dálnice D1 ve středních Čechách. Asfalt zalilo velké množství vody.

Rovněž v Karlovarském kraji působilo počasí problémy v dopravě, na silnicích ležely polámané stromy a větve, policisté apelovali na řidiče, aby byli opatrní a přizpůsobili jízdu špatným povětrnostním podmínkám.

Série ničivých bouřek neustává, hasiči měli v noci 800 výjezdů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz