Domácí

Obviněný ze smrti 11 lidí v Bohumíně se možná vyhne soudnímu procesu

Obviněný ze smrti 11 lidí v Bohumíně se možná vyhne soudnímu procesu
Zdroj: Policie ČR

Vyšetřování tragického požáru v Bohumíně směřuje ke konci. Obviněnému Zdeňkovi K. hrozí za smrt 11 lidí až doživotí. Soudu se ale 54letý muž možná vyhne.

Neskutečná tragédie, která se stala loni 8. srpna, bude zřejmě už brzy uzavřena. Státní zástupce Michal Król uvedl, že v průběhu srpna budou dokončeny všechny vyšetřovací úkony.

"Následně se rozhodne o další postupu. Jestli to bude podání obžaloby, nebo dojde ke sjednání dohody o vině a trestu," řekl Król pro TN.cz. Obviněný podle něj projevil ochotu jednat o dohodě. V takovém případě by se vyhnul soudnímu procesu s dokazováním.

Jednání o dohodě zatím ale neproběhlo. "Samotné jednání může proběhnout až poté, co budou shromážděny všechny důkazy. Následně se stanoví termín, na který se pozve obviněný a vyrozumí se všichni poškození, aby se mohli dohodnout nejen na vině a trestu, ale také na eventuální náhradě škody. Výsledkem jednání pak je buď uzavření dohody, nebo dohoda uzavřena není a pak je třeba podat obžalobu," vysvětlil státní zástupce.

Související obsah

Oproti klasickému soudnímu řízení je proces dohody rychlejší a u soudu neprobíhá dokazování. Soud rozhoduje jen o tom, zda je uzavřená dohoda v souladu se zákonem.

54letý Zdeněk je obviněn hned z několika skutků. První se týká samotného požáru, kde mu za vraždy a obecné ohrožení hrozí až doživotí. Obviněn je také z nebezpečného vyhrožování, což je událost, která se stala ještě před požárem. "Třetí skutek je ohrožení pod vlivem návykové látky. To souvisí s tím, že se na místo požáru obviněný dopravil pod vlivem alkoholu motorovým vozidlem," dodal Król.

Tragédie se stala 8. srpna 2020. Požár bohumínského paneláku si vyžádal 11 životů. Pět lidí skočilo z okna v 11. patře, šest lidí zemřelo přímo v bytě. Mezi oběťmi byly rovněž tři děti a těhotná žena.

Související obsah

Obviněný se měl policistům přiznat, že byt zapálil úmyslně, prý tak chtěl vyřešit rodinné spory. V bytě, kde žil jeho syn, rodina zrovna pořádala narozeninovou oslavu, proto bylo uvnitř tolik lidí.

Podle policie muž polil hořlavinou a zapálil vchodové dveře do bytu. Lidé uvnitř měli mizivou šanci na přežití. Zachránit se podařilo jen čtyřem lidem, kteří přes balkon přelezli k sousedům.

K tragédii se pár dní po požáru vyjádřil i příbuzný rodiny. Promluvil o tom, co se v bytě stalo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz