Domácí

Podobné počasí tu nebylo 15 let! Experti řekli, proč se tak prudce mění

V posledních týdnech se v Česku potýkáme s prudkými změnami počasí, které v rychlém sledu doprovází silné bouřky s krupobitím a extrémně prudkým větrem. Podle meteorologů to má na svědomí velmi neobvykle zvlněné tryskové proudění, jde o takzvaný jet stream. Podobné počasí, jaké zažíváme, tu prý nebylo posledních 15 let.

Začalo to před necelými třemi týdny, kdy na jižní Moravě udeřilo tornádo. Od té doby se u nás prakticky obden objevují prudké bouřky. Třeba minulý pátek řádily hlavně v Čechách. Doprovázelo je 55 tisíc blesků a byly k vidění i takzvané supercely, kdy část bouře rotuje kolem své osy. A na nebi se tak tvořily apokalyptické scenérie.

Hned v neděli pak bouře trápily obyvatele části Moravy, Vysočiny a severu Čech. A v noci na středu znovu. Navíc bouřky doprovázely i neobvyklé jevy. Třeba takzvaná blýskavice, kdy se intenzivně blýská, ale není slyšet hřmění.

"Závisí to mimo jiné na rozdělení teploty v atmosféře a někdy jsou tam takové teplotní inverze, že na to dané místo zvuk bouřky zkrátka neproniká," popsal meteorolog Petr Dvořák.

Související obsah

"Během července jsme zaznamenali 11 dní s bouřkou," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Nynější ráz počasí je podle meteorologů naprosto ojedinělý. Něco podobného bylo u nás naposledy k vidění v roce 2005.

"Hodně proměnlivé počasí letos v létě přináší rozvlněný jet stream nad evropským kontinentem," doplnila Honsová. Ve výšce sedmi až jedenácti kilometrů se střetávají proudy studeného a teplého vzduchu, přitom se tvoří bouřková pásma.

Související obsah

"Po celé prázdniny musíme také počítat s výskytem bouřek a to i včetně tornádových jevů," předpovídá Dvořák. Že by se ale během léta znovu objevilo tornádo podobné tomu z jižní Moravy, je podle expertů velmi nepravděpodobné.

klma, tn.cz / TV Nova

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz