Zahraničí

Biden chce zřídit horkou telefonní linku mezi Bílým domem a Pekingem

Biden chce zřídit horkou telefonní linku mezi Bílým domem a Pekingem
Zdroj: TV Nova

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena usiluje o zřízení horké telefonní linky, která by umožnila rychlé spojení mezi Bílým domem a Pekingem v případě nouze.

Měla by to být obdoba takzvaného červeného telefonu, který fungoval mezi Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem v době studené války a měl díky možnosti okamžité komunikace mezi nejvyššími představiteli obou velmocí zabránit například jadernému konfliktu, informovala ve středu televize CNN.

Šifrovaná horká linka spojující Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, nebo nejbližší spolupracovníky obou lídrů, by měla umožnit projednat urgentní informace například o náhlých pohybech armád či o velkých kybernetických útocích.

Američané tento projekt Číňanům zatím oficiálně nepřednesli, ale kvůli rostoucímu vlivu Pekingu ho podle zdrojů z Bílého domu považují za velmi důležitý. “Nedobytnost“ a “mlčenlivost“ čínských politiků může být nebezpečná, jak se nedávno ukázalo při zrodu koronavirové pandemie.

Související obsah

Znalci poměrů jsou ke vzniku horké linky Washington – Peking skeptičtí a připomínají, že se o ní uvažovalo už za prezidenta Obamy. Upozorňují, že červený telefon pro výhradně armádní účely už mezi Pentagonem a čínským nejvyšším velením existuje. Američané už na něj několikrát volali, ale na druhé straně ho nikdo nebral.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz