Zahraničí

Biden chce zřídit horkou telefonní linku mezi Bílým domem a Pekingem

Biden chce zřídit horkou telefonní linku mezi Bílým domem a Pekingem
Zdroj: TV Nova

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena usiluje o zřízení horké telefonní linky, která by umožnila rychlé spojení mezi Bílým domem a Pekingem v případě nouze.

Měla by to být obdoba takzvaného červeného telefonu, který fungoval mezi Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem v době studené války a měl díky možnosti okamžité komunikace mezi nejvyššími představiteli obou velmocí zabránit například jadernému konfliktu, informovala ve středu televize CNN.

Šifrovaná horká linka spojující Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, nebo nejbližší spolupracovníky obou lídrů, by měla umožnit projednat urgentní informace například o náhlých pohybech armád či o velkých kybernetických útocích.

Američané tento projekt Číňanům zatím oficiálně nepřednesli, ale kvůli rostoucímu vlivu Pekingu ho podle zdrojů z Bílého domu považují za velmi důležitý. “Nedobytnost“ a “mlčenlivost“ čínských politiků může být nebezpečná, jak se nedávno ukázalo při zrodu koronavirové pandemie.

Související obsah

Znalci poměrů jsou ke vzniku horké linky Washington – Peking skeptičtí a připomínají, že se o ní uvažovalo už za prezidenta Obamy. Upozorňují, že červený telefon pro výhradně armádní účely už mezi Pentagonem a čínským nejvyšším velením existuje. Američané už na něj několikrát volali, ale na druhé straně ho nikdo nebral.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz