Domácí

Kotlíkové dotace pokračují! Lidé mají poslední šanci je získat

Ministerstvo životního prostředí spustí v letošním a příštím roce třetí vlnu kotlíkových dotací. Půjde tak o poslední šanci veřejnosti, jak získat prostředky na nový ekologický zdroj tepla před zákazem provozu starých kotlů. Podívejte se, jak o příspěvek zažádat.

Od 1. září 2022 bude zakázáno topit ve starých kotlích (horších než 3. emisní třídy). Ministerstvu životního prostředí se však podařilo vyčlenit dalších 14 miliard korun a v letošním a příštím roce si tak lidé budou moci naposledy zažádat o kotlíkovou dotaci.

Ty budou rozděleny na dvě části. "Skupiny s nižšími a podprůměrnými příjmy získají štědrou dotaci díky prostředkům EU fondů, ostatní zájemci si budou moci požádat o výhodnou dotaci z programu Nová zelená úsporám,“ informovala mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Související obsah

O příspěvek bude možné zažádat do 1. září 2022. "Nově jsou podporovány výměny kotlů v bytových jednotkách bytových domů a trvale obývaných rekreakčních objektech," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Máte také kotel, který je potřeba vyměnit, a uvažujete o kotlíkové dotaci? Redakce TN.cz připravila manuál, jak o dotaci zažádat:


Kdo může o kotlíkovou dotaci zažádat?

Domácnosti s nižšími příjmy: O kotlíkovou dotaci může zažádat pouze vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti. Navíc je potřeba doložit, že roční souhrn všech příjmů jednoho člena domácnosti nebyl vyšší než 170 900 korun (tj. 14 242 korun měsíčně). Úřady budou sledovat pouze běžné příjmy za rok 2020 (zdanitelné příjmy, důchody, vybrané typy dávek).


Pokud se domácnost skládá výhradě z důchodců, kteří pobírají penzi nebo invalidní důchod 3. stupně, žadatelé nebudou muset dokládat příjmy. Jsou totiž automaticky způsobilí pro dotaci.

Související obsah


Ostatní domácnosti: Zažádat o příspěvek může jen vlastník a spoluvlastník nemovitosti.


Jak podat žádost?


Domácnosti s nižšími příjmy: Žádost je možné podat na krajském úřadě, kde lidé mohou využít odborné poradenství. Je však důležité upozornit, že každý kraj má svou vlastní vzorovou žádost o dotaci. Úřady začnou žádosti přijímat na začátku roku 2022.


Ostatní domácnosti: Žádost podává člověk nebo jím zmocněná osoba před, v průběhu nebo po realizaci opatření elektronicky na www.novazelenausporam.cz. Je rovněž možné využít pro konzultace krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR, popřípadě bezplatnou linku 800 260 500. Příjem žádostí začíná na podzim 2021.


Jaké doklady jsou potřeba?


K samotnému formuláři žádosti o podporu je potřeba také doložit doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla. Právě tak žadatel prokáže, že původní zdroj splňuje třídu kotle vhodnou k výměně.


Navíc je nutné přiložit také doklad prokazující vlastnický vztah k nemovitosti, kde je nový zdroj tepla realizován, a fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.

Související obsah


Co je potřeba předložit po provedení výměny?


Lidé musí doložit účetní doklady (faktury a bankovní výpisy), fotodokumentaci nového kotle, doklad o instalaci a uvedení zdroje tepla do provozu, protokol o revizi spalinové cesty, zprávu o montáži zpracovanou oprávněnou osobou a potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle.

Na co lze dotaci čerpat?

 

Domácnosti s nižšími příjmy: Příspěvek lze využít pouze na výměnu kotle na pevná paliva, který nesplňuje třetí, čtvrtou a pátou emisní třídu, za nový ekologický zdroj.


Ostatní domácnosti: V tomto případě může zájemce o dotaci finance využít na výměnu kotle na pevná paliva, který nesplňuje třetí, čtvrtou a pátou emisní třídu, za nový ekologický zdroj, výměnu lokálních topidel nebo výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem.


Jakou výši dotace lze získat?


Domácnosti s nižšími příjmy: Podpora bude poskytnuta na instalace realizované od 1. ledna 2021 ve výši až 95 % ze způsobilých výdajů.

Související obsah


Ostatní domácnosti: Příspěvek budou poskytnut formou dotace rovněž na instalace provedené od 1. ledna 2021 avšak ve výši až 50 % z výdajů.


Obraťte se na odborníky


Pokud si při podávání žádosti o kotlíkovou dotaci sami nevíte rady, můžete se obrátit na odborníky. Svým klientům s vyřízením dotací pomáhají právě specializované firmy. Ty mají veškeré potřebné informace a navíc ví, jak má vypadat faktura uznaná a proplacená státem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz