Domácí

Konec povinného přimíchávání biosložky do paliv. Zákon podepsal prezident

Konec povinného přimíchávání biosložky do paliv. Zákon podepsal prezident
Benzínka - ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal zákon, který ruší povinné přimíchávání biosložek do paliv. Od toho si kabinet Petra Fialy (ODS) slibuje snížení vysokých cen pohonných hmot. Schválil také odložení zákazu neekologických kotlů do září 2024.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv definitivně posvětil prezident Miloš Zeman. Novela minulý týden prošla Senátem, kde ji podpořilo 42 z 50 zúčastněných senátorů. Pouze jeden byl proti.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) si od tohoto zákona, který vejde v platnost 1. července, slibuje snížení vysokých cen paliv až o dvě koruny za litr. Přimíchávání biosložky by však mělo nadále zůstat dobrovolné.

Související obsah

​Druhým zákonem, který v úterý Zeman podepsal, je odložení povinnosti výměny neekologických kotlů na uhlí. K jejich výměně mělo původně dojít nejpozději do září letošního roku.

Nově s tím však mohou lidé počkat až do září roku 2024. Děje se tak převážně kvůli nedostatku nových kotlů a čerpadel na trhu. V České republice by mělo být stále 150 tisíc domácností, které používají staré kotle na tuhá paliva.  

Konec přimíchávání biosložek do paliv odsouhlasila vláda v březnu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz