Počasí

Co stálo za silnými bouřemi v Česku a odkud přišly, vysvětlil odborník

Co stálo za silnými bouřemi v Česku a odkud přišly, vysvětlil odborník

V posledních dnech zasáhly Česko silné bouřky. Jak se k nám nečas dostal a jak to bude vypadat v následujících dnech, objasnil odborník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vítr do České republiky vane obvykle od západu, nicméně bouřky posledních dnů přišly od jihu. Čím to je, vysvětlil meteorolog Marjan Sandev z ČHMÚ.


"Momentálně je nad Bavorskem vyšší hladina tlakové níže, celý ten systém cyklonálně rotuje, do střední Evropy tak jde jižní proudění. V Německu, kde jsou velké srážky, je týlová část tlakové níže ve vyšších vrstvách," objasnil.

Německo se kvůli bouřkám potýká s povodněmi, napáchaly velké škody:

"Máme cyklické proudění způsobené tlakovou níží nad Bavorskem. Jak to obíhá kolem té níže, tak jsme na přední straně v jižním proudění, které je relativně teplé, natahuje vlhký vzduch od Jaderského moře a přináší ho sem. Jak je to teplé, tak je to nestabilní, vytváří se četné bouřky. Naopak v týlové části, tam se jedná o trvalejší srážky, které přes západ Německa přecházely dost dlouho na tom samém území, jsou tam velké škody a srážky," dodal.

Související obsah


Dle ČHMÚ se ještě tento týden mohou bouřky objevovat, po víkendu by se měla situace začít uklidňovat. Bouřky by neměly být tak časté, ani silné.


Kvůli bouřlivému počasí v Česku mají za sebou hasiči více než tisíc výjezdů. Silný vítr srážel stromy, které poranily děti v letním táboře na Trutnovsku. Více informací najdete v tomto článku na TN.cz.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz