Zahraničí

V Německu při povodních zemřelo nejméně 106 lidí, 1300 se pohřešuje

V Německu při povodních zemřelo nejméně 106 lidí, 1300 se pohřešuje
Zdroj: Profimedia

Silné bouřky se nevyhnuly ani Německu. Ve městě Adenau na západě země se kvůli nim zřítilo několik domů. Podle posledních zpráv zemřelo během bouřek a následných povodní nejméně 106 lidí, 1300 dalších se pohřešuje.

Vytrvalý déšť a extrémní bouře řádily také v Německu. Město Adenau, které se nachází v okrese Ahrweiler na západě země, hlásí podle portálu Bild šest zřícených domů. V obci Schuld ve spolkové zemi Porýní-Falc má pak 25 domů porušenou statiku. Bouře si kromě hmotných škod ale vyžádaly i desítky lidských životů.

Podle Bildu zemřelo nejméně 30 lidí v Severním Porýní-Vestfálsku a nejméně 50 v Porýní-Falcku, 1300 je pohřešovaných v okrese Ahrweiler v Porýní-Falcku, sdělila tamní okresní správa na twitteru. "Obává se, že jich bude více," uvedl v pátek ráno mluvčí policie v Koblenzu.

Překlad: Předpokládáme, že nezvěstných lidí je přibližně 1300 lidí; kolem 3500 lidí je umístěno v pečovatelských zařízeních. Vzhledem ke složité situaci není možné konečné posouzení škod.

Mezi obětmi jsou také dva hasiči, kteří ve středu zemřeli při zásahu, a dvaaosmdesátiletý senior, který se udeřil se do hlavy a zůstal v bezvědomí. Sklep, ve kterém bezvládně ležel, následně vytopila voda.

Na místě panuje chaos, počet pohřešovaných se proto neustále mění. Zaplavené jsou některé pozemní komunikace. Silniční i železniční doprava je proto na mnoha místech přerušená.

Související obsah


V okrese Euskirchen hrozí protrhnutí přehrady. Na jihu od Essenu v oblasti Porúří jsou záplavy a ve městě Kupferdreh se zase vylila řeka z koryta a zaplavila tamní ulice. Tamní obyvatele museli evakuovat.

Problémy mají i v Messerichu v pohoří Eifel. Šířka řeky Nims se z obvyklých 2 metrů zvětšila na 200 metrů. Ze střechy auta se odtamtud navíc nemohou dostat dva záchranáři.

Situace není lepší ani v lázeňském městě Bad Neuenahr-Ahrweiler. Velká část jeho centra je totiž pod vodou. Okolo 50 lidí se před ní snažilo uprchnout na střechy domů, kde čekali na přílet záchranářských vrtulníků.

Související obsah

Kritický stav je také v okrese Bitburg-Prüm. V obci Waxweiler dokonce někteří lidé zůstali uvězněni v zaplavených domech, ke kterým se záchranáři nemohou dostat na člunech. Čeká se proto na vrtulníky. Strach znásobuje i nebezpečí zřícení domů. Cestujícím se doporučuje, aby do nejpostiženější spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko nejlépe vůbec nejezdili.

Vážné komplikace kvůli extrémím bouřkám nastaly i v Belgii, kde zatím o život přišlo 12 lidí, a také ve Švýcarsku a na nizozemsko-německých hranicích. V nizozemském městě Maastricht museli evakuovat 10 000 lidí.

O situaci v Německu jsme informovali i ve čtvrtečních Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz