Zahraničí

Zaměstnavatelé mohou muslimkám zakázat šátky, rozhodl evropský soud

Zaměstnavatelé mohou muslimkám zakázat šátky, rozhodl evropský soud
Zdroj: Thinkstockphotos

Zaměstnavatelé mohou za určitých okolností zakázat muslimkám zakrývat si v práci hlavu či obličej. Ve čtvrtek o tom rozhodl Soudní dvůr EU, který řešil spor dvou německých muslimek postihovaných zaměstnavateli za nošení šátků.

Evropský soudní dvůr posuzoval žaloby, které v Německu na své zaměstnavatele podaly nezávisle na sobě dvě muslimské ženy.

Konflikt se týkal dětské vychovatelky a prodavačky. Obě ženy jejich zaměstnavatelé vyzvali, ale přestaly na pracovišti nosit šátek. Když odmítly, tak je dle svého uvážení potrestali. Muslimky si stěžovaly u německých soudů, případ se nakonec dostal až k tomu unijnímu. 

Související obsah

Jenže podle Soudního dvora EU zaměstnavatelé měli právo po nich odložení šátku chtít, pokud to řádně zdůvodnili. "Odůvodnění musí odpovídat skutečné potřebě zaměstnavatele," upozornil s tím, že rozhodnutí nechá na jednotlivých národních soudech, které budou přihlížet i k místním specifikům.

"Zákaz nosit na pracovišti jakoukoli viditelnou formu vyjádření politického, filozofického nebo náboženského přesvědčení může být odůvodněn potřebou zaměstnavatele prezentovat se vůči zákazníkům neutrálním způsobem nebo předcházet společenským konfliktům,“ oznámil soud.

Konflikty kvůli nošení pokrývky hlavy se objevily v Česku. Nejznámější je případ muslimky, která kvůli zákazu nosit šátek při vyučování podala žalobu na školu. Loni v dubnu ji ale vzala zpět. Podle advokátky čelila dívka neustálým nenávistným útokům. Nejvyšší soud jí přitom dal loni za pravdu a o případu měl znovu rozhodnout obvodní soud.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz