Domácí

Zemřela hraběnka z Mitrovic. Její svatba inspirovala Černé barony

Zemřela hraběnka z Mitrovic. Její svatba inspirovala Černé barony
Zdroj: film Černí Baroni

V požehnaném věku nedožitých 97 let zemřela hraběnka Karolina Wratislavová z Mitrovic, rozená Sternbergová. Byla sestrou šlechtice Zdeňka Sternberga, majitele hradu Český Šternberk a zámku Březina, který odešel na odpočinek začátkem roku.

Hraběnka Karolina Wratislavová z Mitrovic se narodila 6. listopadu roku 1924 a zemřela 10. července v Dírné. Podle legend jsou Wratislavové z Mitrovic potomky Vratislava II., který byl korunován prvním českým králem.

Hraběnka se narodila do  významného šlechtického rodu Sternbergů a byla sestrou šlechtice Zdeňka Sternberga. Ten zemřel ve věku 97 let letos v lednu. Ten po roce 1989 zrestituoval rodinný majetek včetně hradu Český Šternberk.

Související obsah

Hraběnka byla čestnou dámou suverenního Řádu maltézských rytířů a také dámou řádu hvězdného kříže. Byla mimo jiné i matkou tří dětí. Syn Evžen Wratislav z Mitrovic spolu se svými sestrami Karolinou a Marií svou maminku pochovají v Dírné v pátek 16. července. Zádušní mše se bude konat ve farním kostele svatého Vavřince.

"Na věčnost odešla v pravdě noblesní dáma, přitom velmi pokorná a zbožná duše. Mladší sestra již zesnulého Zdeňka, hraběte ze Sternbergu. Šlechtična rodem i duchem. Bylo mi ctí, že v letech 2010 až 2015 byla mou farnicí a já mohl býti jejím zpovědníkem," zavzpomínal na ni na twitteru farář Jan Špaček.

Na hraběnku v dobrém vzpomínají na sociálních sítích i další lidé. "Aristokratka je svým rodem bez ohledu na to, v jakém státním zřízení žije," podotkla Veronika Mikešová.

Související obsah

"V požehnaném věku nedožitých 97 let zemřela paní hraběnka Wratislavová z Dírné. Pokoj její duši," zveřejnil na sociálních sítích Jiří Vlk. "Pro mě byla paní hraběnkou i v dobách, když musela v JZD v Dírné krmit prasata," doplnil Vlk.

Hraběnka musela pracovat v družstvu, protože její rodině v 50. letech byl jejich zámek v Dírné zkonfiskován. Ale v roce 1990 byl zámek restituován a staronoví majitelé jej nechali zrenovovat. Přilehlé hospodářství upravili na penzion, který nabízí ubytování v blízkosti zámku Červená Lhota.

Hraběnka se okrajově objevila i v knize Miroslava Švandrlíka Černí baroni, podle které vznikl legendární český film. Hraběnčina bratra Zdeňka ve filmu hraje Václav Vydra. Ve slavné scéně si jde žádat Jiřího Schmitzera (poručík Hamáček) o dovolenku na sestřinu svatbu. Schmitzer i Donutil (poručík Troník) se velmi podivují nad tím, že Šternbergova sestra si bere jiného šlechtice. Na scénu se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz