Zajímavosti

Zlozvyky, kvůli kterým máte vrásky! Zbavte se jich, pomůžou vám bylinky

Zlozvyky, kvůli kterým máte vrásky! Zbavte se jich, pomůžou vám bylinky
Zdroj: Getty Images

Zkušenosti v průběhu let přibývají, spolu s nimi ale i vrásky. Stárnutí pokožky je přirozené a úplně se mu vyhnout není možné. Existují však některé zlozvyky, které vás o mladistvý vzhled připravují dříve, než je nutné. Udržet kůži v kondici naopak pomáhají některé bylinky.

S přibývajícími roky jsou sice lidé bohatší o životní zkušenosti a zážitky, ale odžitý čas se nesmazatelně zapisuje do jejich tváře. Zprvu jsou to drobné vrásky kolem očí, prohlubující se rýhy kolem úst a později přibudou i vodorovné linky na čele, celková ztráta pružnosti a pigmentové skvrny.

Je to zkrátka přirozený koloběh života, který ale můžete alespoň trochu ovlivnit. Některé zlozvyky vás totiž můžou o mladistvou pokožku připravit dříve. Oproti tomu vám zase můžou pomoci správně určené bylinky na to, aby se stárnutí zpomalilo.

Související obsah

1. Opalování bez ochranného krému

Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě zdraví prospěšný, ale na sluneční paprsky byste si měli dávat pozor. UV záření je totiž jednou z hlavních příčin stárnutí kůže. Proto je dobré používat na obličej i další části těla krém s vysokým ochranným faktorem, a to nejen v létě.

2. Zanedbaný pitný režim

Pružnost kůže a její hladký vzhled zajišťuje především přítomnost kolagenu a kyseliny hyaluronové, což jsou látky, které na sebe vážou vodu. Pokud má náš organismus dlouhodobě vody málo, na pokožce se to projeví. Je ztenčená, dělají se na ní šupinky, má sklony k podráždění a vrásky více vystupují. Vodu ve svém jídelníčku neomezujte ani v případě, že si připadáte nafouklí kvůli jejímu zadržování.

Související obsah

V takovém případě je vhodnější doplnit vyvážený jídelníček přírodními přípravky. "Pro pružnost a hladký vzhled kůže jsou důležité bylinky, které jednak regenerují pokožku, ale také upravují stav vody v organismu. Na regeneraci pokožky můžeme doporučit tinkturu z penízovky, z pupenů pak len a lnici, pro hospodaření s vodou tinktury z pupenů vřesu a trubkovce,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

3. Klasické cigarety a alkohol

Častá konzumace alkoholu a kouření jsou zlozvyky, za které vás nepochválí žádný lékař, a stejným strašákem jsou i v oblasti kosmetiky. Kromě toho, že zvyšují riziko řady vážných chorob, se také negativně podepisují na kvalitě pleti. Běžné cigarety obsahují látky, které přímo poškozují pojivové tkáně a snižují tvorbu kolagenu. Navíc kvůli kouření ztrácí lesk vlasy a žloutnou zuby. Ani jednorázová konzumace alkoholu není prospěšná.

"Při odbourávání škodlivých látek z organismu musíme podpořit játra, žlučník, dále močové ústrojí a hlavně ledviny. Při regeneraci trávicího ústrojí jsou vhodná gemmoterapeutika (tinktury pozn. red.) z ostropestřce, jalovce, ledviny posiluje vřes, od bakterií v močovém ústrojí čistí lichořeřišnice nebo celík zlatobýl. K vhodným drenážním prostředkům patří bříza, buk či jasan,“ vyjmenovává Podhorná.

Související obsah

Důležitá je také regenerace organismu, zde jsou nezastupitelná gemmoterapeutika. "Pro tento účel můžeme využít pupenové tinktury z černého rybízu, lesního bezu nebo z ořešáků amerického či královského," dodává bylinkářka.

4. Málo ovoce a zeleniny v jídelníčku

Antioxidanty jsou látky, které v těle pomáhají zabránit nežádoucím chemickým reakcím, tedy například i změnám na povrchu pleti. Nejvíce jich najdete v čerstvém ovoci a zelenině a pak také v různých druzích semen, fazolích nebo v čokoládě. Antioxidanty můžete tělu dodávat také prostřednictvím bylin.

"Jelikož se tinktury vyrábí z čerstvého materiálu, vyrobené prostředky díky tomu obsahují antioxidanty. Nejvíce těchto látek najdete právě v pupenových extraktech. Ty dodávají tělu komplexy rostlinných látek, v nichž jsou přítomny růstové faktory gibereliny a auxiny, které vysoce stimulují činnost celého organismu," popisuje bylinkářka.

Související obsah

5. Špatná kosmetická péče

Každý večer odlíčit, vyčistit a nanést krém. Každé ráno opět vyčistit, namazat krémem a teprve pak nalíčit. Nejzákladnější denní rutina v péči o pleť je v boji proti stárnutí klíčovým pomocníkem. Když si pleť pravidelně nečistíme, zanáší se a ucpávají se nám póry. Chybějící výživa se zase projevuje vysušováním a vrásky na pleti více vystupují.

6. Nedostatek pohybu

Zdravý a přiměřený pohyb pomáhá s udržením váhy, okysličuje se při něm krev, prospívá psychice a přispívá správné funkci metabolismu. Nemusí jít hned o vrcholový sport, stačí několikrát do týdne zařadit sportovní aktivitu, která vás bude bavit a trochu se při ní zadýcháte. Aktivnější životní styl se promítne i do zdraví a svěžesti vaší pleti.

Dermatoložka poradila, jak se zbavit vrásek. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz