Počasí

Silné bouřky s přívalovými dešti udeří i o víkendu, varují meteorologové

Podle meteorologů si Češi ani o víkendu od bouřek neodpočinou. Z Bavorska se k nám přesouvá tlaková níže, která s sebou přinese další silné přívalové deště. Výstraha platí už od pátku a varuje i před povodněmi. Vydatný déšť působil v pátek problémy například v Litomyšli a okolí, na několika tocích musela být vyhlášena povodňová bdělost.

První bouřky dorazily už v pátek. Silnější bouřka se přehnala Pardubickým krajem, vydatný déšť působil problémy například v Litomyšli a okolí. Na stanici v Litomyšli na toku Loučná byl dokonce vyhlášen první stupeň povodňové aktivity.

"Na Svitavsku v pátek odpoledne pršelo. A hodně. Mezi 16. a 17. hodinou zaznamenáváme 13 výjezdů, kdy profesionální a dobrovolní hasiči odčerpávali vodu ze zatopených garáží, sklepů, podchodů a komunikací. Nejvíce postiženou oblastí byla Litomyšl a Němčice u Litomyšle. Jednotky také odstraňovaly stromy a popadané větve, které bránily provozu na silnicích," sdělili hasiči Pardubického kraje.

Kanalizace na některých místech podle záběrů, které lidé sdíleli na sociálních sítích, nestíhala příval vody, některé ulice tak připomínaly spíše malé řeky a laguny, ve kterých někdy auta stála až po prahy.

První povodňový stupeň byl vyhlášen i na několika dalších tocích, povodňová bdělost byla vyhlášena na Loučné v Cerekvici nad Loučnou či například v Liberci na Lužické Nise. K deváté hodině večer byla povodňová bdělost na všech tocích odvolána.

Výstraha meteorologů pro pátek platí do 22. hodiny. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s úhrny kolem 30 mm během krátké doby. Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," varuje ČHMÚ.

Od sobotní deváté hodiny ráno už se varování týká téměř celé České republiky, s výjimkou Ústeckého a Karlovarského kraje. Výstraha platí do nedělních 10 hodin.

  

Výstraha před bouřkami:

Zdroj: ČHMÚ

"Očekává se ojedinělý výskyt přívalového deště nebo silných bouřek s úhrny kolem 45 mm během krátké doby," upozorňuje ČHMÚ.

Související obsah

V některých říčních profilech může dojít i k překročení 1. stupně povodňové aktivity, ojediněle dokonce hrozí i vyhlášení 2. SPA. Výstraha před povodněmi platí až do pondělní půlnoci. 

Výstraha před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

"Vydatné srážky, které čekáme v sobotu a neděli budou zesílené na úpatí Novohradských hor a Šumavy a způsobí výrazné vzestupy hladiny toků v celém povodí horní Vltavy. V povodí Malše, Vltavy nad Českými Budějovicemi, Otavy a Blanice hrozí v sobotu v druhé části dne i během celé neděle ojediněle dosažení i vyšších SPA," upřesňuje ČHMÚ.

Série bouřek neustává. V noci na čtvrtek hlásili hasiči 800 výjezdů. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz