Domácí

V Krkonoších popadaly tisíce stromů, turistické trasy jsou neprůchodné

Stačila jediná bouřka a na území Krkonošského národního parku (KRNAP) popadaly tisíce stromů. Správci KRNAPu odhadují, že v polomech je 20 tisíc kubíků dřeva. Některé turistické stezky kvůli tomu museli správci parku uzavřít.

Bouře se přes Trutnovsko přehnala v noci ze středy na čtvrtek. V Krkonoších šlo podle odhadů k zemi 20 tisíc kubíků dřeva, což může být i několik tisíc stromů. Každým rokem je v KRNAPu naplánovaná těžba přibližně 100 tisíců kubíků, středeční bouře tak poslala k zemi 20 procent tohoto ročního plánu.

Správci parku kvůli kalamitě důrazně varují návštěvníky Krkonoš. Ve větrem poničených lokalitách stromy popadaly i na turistické cesty a ty jsou tím pádem neprůchodné. Například se to týká stezky z Ručiček u Rokytnice směrem na Rýžoviště nad Harrachovem. Lidé nemají ani vstupovat do lesních porostů, které jsou kvůli podmáčenému terénu velmi nestabilní, a hrozí tam pády dalších stromů.

Související obsah

Správci Krkonošského národního parku nyní polomy prozkoumávají i ze vzduchu pomocí dronů a následně určí postup při likvidaci kalamity. Zprůchodnění cest bude podle prvních odhadů trvat minimálně týden, likvidace všech polomů je ale práce zřejmě na několik měsíců. Podobná zkáza postihla Krkonoše naposledy v roce 2007, kdy tu řádil orkán Kyrill.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz