Zahraničí

Cestovatelský semafor se mění! Více nakažených hlásí Kypr, Madeira i Řecko

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí 19. července se do tmavě červené kategorie přesune Kypr, změny ale nastanou i u Řecka, Malty, Francie nebo Madeiry.

Od pondělí 19. července se mění cestovatelský semafor, který určuje pravidla pro návrat ze zahraničí. Do kategorie tmavě červených zemí s velmi vysokým rizikem nákazy se nově přesouvá KyprČervená kategorie, kam spadá Španělsko (včetně Baleárských a Kanárských ostrovů) i Portulgalsko, se rozšíří o Andorru, Lucembursko, Maltu, Nizozemsko a Azorské ostrovy.

Od 1. července platí pro návrat ze zemí z červené kategorie stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie. Po příletu je nutná nejméně pětidenní karanténa ukončená negativním PCR testem. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Související obsah

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají lidí, kteří mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lichtenštejnsko, Řecko a Madeira budou od pondělí oranžové, tedy s mírným rizikem nákazy. Při návratu ze zemí zelené a oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pěti dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Související obsah

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) aktuálně spadá Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Estonsko, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Kanada, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.

Související obsah

Z důvodu možného šíření nových variant viru Ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambii a Zimbabwe.

V případě návratu z těchto zemí musejí lidé, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování nebo ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19, povinnost vyplnit příjezdový formulář, nemusí však podstupovat testování a samoizolaci. Pro ostatní je nutné podstoupit před cestou na území ČR PCR test a následně setrvat 10 dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.
 

Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz