Domácí

Prodělali jste covid na dovolené? České úřady vám ho nemusí uznat!

Prodělali jste covid na dovolené? České úřady vám ho nemusí uznat!
Zdroj: Getty Images

Pokud vám zahraniční dovolenou pokazí koronavirus a nemoc si "odbudete" ještě tam, nejspíš předpokládáte, že po příjezdu vám české úřady vše uznají a bude se na vás vztahovat například 180denní imunita. I když ve většině případů to tak je, neplatí to bohužel vždycky.

Redakci TN.cz se ozvala Vlasta B., která na jaře prodělala na dovolené v Egyptě covid-19. A předpokládala, že po návratu do Česka se tak díky tomu vyhne povinnosti se testovat. Jenže to se podle jejích slov nestalo.

"Naše republika neakceptuje jiné testy o prodělaném covidu než ty, které proběhly u nás. Což mi přijde naprosto šílené. Lékaři i hygienické stanici byly doloženy veškeré doklady a přesto není možné do systému tyto údaje zavést. Takže přestože jsem covid prokazatelně prodělala (3 pozitivní testy v Egyptě, plnění pojišťovnou), nevztahuje se na mě 180denní výjimka z testování a karantény," postěžovala si Vlasta B.

Související obsah

Zoufalá žena oslovila přímo české hygieniky i Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ani na jednom z míst prý ale nic nemohou dělat. "Toto považuji ze strany české legislativy za diskriminující," zlobí se turistka.

Redakce TN.cz oslovila s žádostí o vyjádření ministerstvo zdravotnictví. "Uznat a zavést do systému prodělání nemoci ze zahraničí by měl poskytovatel zdravotních služeb, tedy primárně praktický lékař. A to za splnění určitých formálních náležitostí," reagoval Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu. Podmínky přitom udává příslušné ochranné opatření.

V tom se mimo jiné píše, že "za osobu, která prodělala onemocnění covid-19, se považuje osoba, která se prokáže certifikátem o prodělaném onemocnění nebo písemným lékařským potvrzením v anglickém jazyce obsahujícím razítko, identifikační údaje lékaře a jeho telefonické spojení. A to vydaným lékařem působícím v České republice nebo v jiném členském státu Evropské unie."

Související obsah

Lékař přitom například potvrzuje, že dotyčný covid prokazatelně prodělal a absolvoval izolaci po pozitivním PCR testu. Kámen úrazu je nicméně v tom, že dokument výslovně uvádí jen státy EU. Takže například covid prodělaný v Rakousku české úřady uznají, ale ten z Egypta či Tuniska nikoli.

"Je to tak, nařízení se týká pouze evropských zemí. Podle mých informací se v tuto chvíli v tomto ohledu žádná změna nechystá," řekla TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

"Přiznám se, že o tomto problému slyším poprvé. Na nás se spíše obraceli lidé v době, kdy se ještě neuznávalo očkování ze zahraničí," uvedl pro TN.cz výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber.

Podmínky pro turisty aktuálně zpřísnilo Řecko. Více v úterní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz