Zahraničí

Obraz drtivé zkázy! Povodně ničily německá města. Přes 100 mrtvých

Německo se stále potýká s následky prudkých bouří a následných záplav, při kterých zahynulo už 106 lidí. Další stovky lidí se stále pohřešují nebo jsou v nebezpečí, podle původních odhadů šlo až o 1300 lidí. Někteří hovoří o katastrofě historických proporcí. Povodně trápí také Belgii.

Mnoho míst v Německu je postiženo povodněmi, nejhůře je zasaženo Severní Porýní – Vestfálsko a Porýní – Falc. Malé toky se kvůli přívalovým dešťům proměnily v divoké vodní masy, které se vylily do ulic mnoha měst a obcí.

Velká voda brala vše, co jí stálo v cestě, odnášela auta, bořila budovy. Severní Porýní – Vestfálsko hlásí 43 obětí, úřady ale varovaly, že čísla mohou i nadále růst, mnoho lidí se stále pohřešuje. Sousední Porýní – Falc je na tom ještě hůře, úřady už potvrdily 63 obětí.

Situace je stále velmi vážná, některé oblasti jsou pořád pod vodou, v dalších se hroutí domy, silnice a podmáčené svahy. Tísňové linky podle portálu Bild.de stále přijímají žádosti o záchranu z postižených oblastí.

Související obsah

Záchranné operace jsou velmi obtížné, pro uvězněné musí záchranáři jezdit ve člunech. Situace je velmi zmatená, lidé se snaží přivolat pomoc křikem. Stále není jasné, kolik lidí se pohřešuje. Rodiny se kvůli přetíženým mobilním sítím nemohou dovolat svým blízkým.

Zdroj: Profimedia

Ve městě Erfstadt zemřelo několik lidí při masivním sesuvu půdy, když jejich domovy najednou pohřbily tuny zeminy.

Velká většina přehrad odolala velkému náporu, výjimkou je přehrada Seinbach, u které hrozí protržení, uvedl předseda vlády Severního Porýní – Vestfálska Armin Laschet (CDU). Kvůli nebezpečí bylo několik vesnic zcela evakuováno.

Zdroj: Profimedia

"Zprávy a záběry z ničivých povodní v mnoha částech naší země, zejména v Porýní-Falci a v Severním Porýní – Vestfálsku, mě hluboce zasáhly. Mnoho lidí přišlo o vše, co budovali celý život. Jejich majetek, jejich domovy, střechu nad hlavou. Celé oblasti byli zjizveny touto katastrofou," zveřejnil spolkový prezident Frank-Walter Seinmeier s tím, že je šokovaný množstvím obětí. Vyjádřil hlubokou soustrast všem rodinám, které přišly o své blízké.

Na pomoc kromě záchranářů, policistů a hasičů vyrazila také armáda, dobrovolníci by se měly podle úřadů nejhůře zasaženým oblastem vyhýbat, situace je v některých místech i přes ustupující vodu stále kritická.

Altenahr před a po povodních:

Kromě pomoci se ukázala i odvrácená stránka několika lidí, podle Bild.de už bylo zadrženo nejméně šest lidí, kteří jsou podezřelí z rabování.

Zdroj: Profimedia

S ničivými povodněmi se vypořádává také Belgie, kde si živel vyžádal již 12 lidských životů, další lidé se stále pohřešují, uvádí APTN.

V zasažených oblastech Německa byla k záchraně lidí nasazena i armáda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz