Zahraničí

Živobytí i domy odnesla voda. Němci se vzpamatovávají z ničivé povodně

Desítky lidí přišly o své příbuzné, tisíce ztratily střechu nad hlavou, jiným zase živel doslova odnesl živobytí. Přesná výše škod, které ničivé záplavy v Německu napáchaly, zatím není známá, ale už teď je jasné, že se z následků budou nejen místní vzpamatovávat celé roky. Velká voda během několika okamžiků obrátila život naruby tisícům z nich.

Co budovali celý život, jim živel vzal během několika vteřin. Pekárnu rodiny Schlösserových v malé vesničce Schuld na západě Německa srovnala povodeň se zemí. "Člověku na to slova nestačí. Nejde to nijak popsat. Ještě ve středu ráno jsme tu pekli. A teď je všechno pryč," zoufá si pekařka Cornelia Schlösserová.

Lidé si tam s oblibou nechávali péct narozeninové dorty pro své nejbližší nebo si jen tak přišli vychutnat něco sladkého k odpolední kávě. Vůně těsta se z pekárny teď dlouho linout nebude.

"Hádám, že ten největší šok přijde, až začneme uklízet. Až nám dojde, že opravdu nic nezůstalo, vůbec nic. Je to smutné," svěřil se jeden z příbuzných majitelky pekárny.

Související obsah

Přesto měli pekaři velké štěstí - o své živobytí sice přišli, to nejcennější - rodina, jim ale zůstalo. Ne všichni ze 700 obyvatel této malé vesničky ale mohou tvrdit to samé. Nejméně pět místních pohromu nepřežilo a další se pohřešují.

Obyvatele vesničky Schuld teď čekají nejnáročnější týdny v jejich životech. Není tam jediný dům, který by živel nezasáhl. Čtyři voda odnesla úplně, další desítky jsou nenávratně poničené. Televiznímu štábu svůj zatopený příbytek ukazovala i Margaret Radermacherová. Na konci rozhovoru se nedokáže ubránit slzám. "Cítím se úplně bezmocně, to si nedokážete ani představit. Vidíte to? Nemám slov. Celou noc jsem ze sebe nedokázala vydat ani slovo. Je to hrozné," popsala.

Komu zbývají síly, snaží se přiložit ruku k dílu a situaci v jedné z nejhůře zasažených vesnic aspoň trochu zlepšit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz