Domácí

Nejlepší letní koupaní za poslední roky! Voda v rybnících je čistá

Kvalita vody v přírodních koupalištích u nás je zatím nejlepší za posledních nejméně pět sezón. Vyplývá to z nejnovějších měření hygieniků. Koupat se aktuálně dá téměř kdekoli. Po deštivých týdnech je v rybnících a přehradách dostatek vody, která se na rozdíl od předchozích let nekazí.

Nejlepší prázdninové koupaní za poslední roky. Voda v rybnících a přehradách je čistá, jako už dlouho nebyla. Mnozí si letošní koupání pochvalují. Voda například v Černém rybníku na Jihlavsku je dokonce tak čistá, že i když v ní stál reportér po pás, tak si stále viděl na palce u nohou.

Ošplouchnout se vyrazila i paní Dáša. Tak čistý rybník, jako je letos v létě, nepamatuje 50 let, co tu má chatu. "Teď je výborná. Sinice nic, ne," popsala paní Dáša. Přitom ve stejnou dobu před třemi lety tu sinice s trochou nadsázky samy vyskakovaly z vody.

Podle odborníků si lidé u nás mohli takhle čistou vodu při koupání užít naposledy v roce 2015. Než přišla suchá léta. Teď je vody po deštích dost a nekazí se. "Máme prakticky na všech koupacích místech jedničky či dvojky, tedy ty dva nejlepší stupně. Voda se v té nádrži obměňuje," uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Související obsah

Po celé republice tak zbývá jen několik málo rybníků, kde je kvalita vody o něco horší. Při kontrolách hygienici hlídají hlavně výskyt sinic a průzračnost vody. "Měla by být dostatečně průhledná, nezkalená," vysvětlil hygienik Jiří Kos.

A jelikož má být léto teplotně průměrné a srážkově dokonce nadprůměrné, mohla by voda v přírodních koupalištích zůstat čistá i po zbytek prázdnin.

klma, tn.cz / Sky News
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz