Domácí

Konec energošmejdů je o krok blíž, návrh zákona bude řešit Senát

Poslanecká sněmovna udělala další krok k ukončení nekalých praktik takzvaných energošmejdů. Ve třetím čtení schválila návrh novely zákona, díky kterému by Energetický regulační úřad mohl vést databázi zprostředkovatelů energií nebo zakázat podomní prodej. Lidé by tak bezpečně věděli, s kým o změně dodavatele jednají.

Paní Věra z Uherskohradišťska loni prý podepsala s vidinou levnější energie smlouvu podvodníkovi. "Jsem mu řekla, že nikde jinde nechci, jenom u svých dodavatelů. Ano, nikde jinde nepůjdete, všechno budete mít, jak to máte, akorát budete mí levnější tyto sazby. Já říkám ano, dobře, souhlasím. Tak jsem mu teda podepsala papíry," popsala paní Věra.

Teď má zaplatit distributorům pětadvacet tisíc za porušení smlouvy. Česká obchodní inspekce řeší ročně až deset tisíc podobných případů.

"V roce 2020 jsme provedli 39 kontrol firem, kde v rámci jedné kontroly posuzujeme třeba desítky smluv, ve 34 případech, to znamená zhruba devět z deseti, jsme zjistili porušení zákona," sdělil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Právě novela energetického zákona by měla šlápnout nekalým prodejcům energií na kuří oko. "Dnešek můžeme nazvat koncem energošmejdů v České republice," zhodnotil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Nám se to konečně podařilo rozšířit na možnost zakázat i ten velmi nekalý, podvodný a mnohdy pro ty lidi destruující podomní prodej energií," sdělil předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Související obsah

Nově by také mohli mít spotřebitelé patnáctidenní lhůtu na odstoupení od smlouvy, pokud ji uzavřeli mimo prodejní místo, tedy například po telefonu nebo prostřednictvím prodejce u nich doma. Zákazník by díky databázi dodavatelů mohl také získat možnost si prodejce ověřit.

"By měl chtít po tom člověku, co zvoní, nějaké potvrzení, že to je zprostředkovatel, nějakou registraci od Energetického regulačního úřadu. To znamená, že v momentě, kdy on to mít nebude, tak už je to od začátku falešné," uvedl poslanec Patrik Nacher (za ANO). Teď zákon musí posoudit Senát.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz