Počasí

Hasiči vyjeli kvůli bouřím ke stovkám událostí! Stále hrozí povodně. VÝSTRAHA

Českem se prohnaly velmi silné bouřky, které s sebou přinesly ohromné množství srážek. Meteorologové kvůli tomu vyhlásili výstrahu před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí a povodňové ohrožení. Aktuálně platí varování před povodněmi s vysokým a nízkým stupněm nebezpečí. Výstraha před bouřkami byla v neděli odpoledne odvolána. Hasiči v průběhu noci i neděle evakuovali kvůli přívalovému dešti několik obcí a dětských táborů, jen v Ústeckém kraji vyjeli kvůli přírodním živlům 200krát.

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí před silnými bouřkami byla vyhlášena pro Děčín, Rumburk a Varnsdorf v Ústeckém kraji a platila až do sobotních 21 hodin. Poté byl stupeň ohrožení snížen.

V kombinaci bouřek a intenzivního přívalového deště napršelo lokálně kolem 90 mm. Pro zbytek republiky byly vyhlášeny výstrahy s různým stupněm nebezpečí. Výstraha před silnými bouřkami skončila v 17:00.

Tuto výstrahu vydal ČHMÚ v neděli ráno:

Zdroj: ČHMÚ

Aktuální výstraha před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Současně s varováním před bouřkami vyhlásili meteorologové povodňové ohrožení v oblasti Rumburku a Varnsdorfu. "V povodí Mandavy spadlo ve stanici Lobendava přes 100mm/24hod, povodí je silně nasyceno a lze očekávát intenzivní odtokovou reakci. Na Mandavě nelze vyloučit překročení 3. stupně povodňové aktivity," varovali meteorologové v sobotu večer.

Povodňové ohrožení později vyhlásili i pro další oblasti v Libereckém a Plzeňském kraji. Řeka Svitávka v Zákupech přesáhla 3. SPA. Stejně tak Otava v Sušici a Rejštejně. V neděli odpoledne bylo dosaženo 3. stupně povodňového stupně také na Úslave v profilu Koterov. V současné chvíli není žádná řeka na 3. povodňovém stupni. Výstrahy před povodněmi s nízkým a vysokým stupněm nebezpečí budou odvolány až v pondělí dopoledne.

Ranní záběry na rozvodněnou Otavu v Sušici:

"V profilech Jeseník a Mikulovice na Bělé v nejbližší době očekáváme poklesy hladin. Vzhledem k nasycení území a aktuálním a očekávaným srážkám mohou toky i nadále kolísat kolem úrovně SPA. Rozvodněné toky v povodí horní Vltavy a Otavy kulminují nebo mají stavy blízké kulminaci. V dolních částech povodí očekáváme kulminaci během noci na pondělí," oznámil ČHMÚ v poledne.

V zasažených oblastech na severu Čech horní části toků již většinou klesají. Po poledni ještě stoupala hladina Svitávky. "Také na Ploučnici v České Lípě předpokládáme kulminaci na úrovni 2. SPA dnes odpoledne," varovali meteorologové.

Řeka Svitávka se v Zákupech vylila a zaplavila 30 domů:

 

V povodí Berounky budou dolní úseky ještě stoupat vlivem dotoku. Na některých místech nelze vyloučit ani krátkodobé překročení 3. SPA.

On-line reportáž:

Hasiči za sebou mají stovky výjezdů

V sobotu kolem desáté hodiny večer hasiči Libereckého kraje oznámili, že situace na severu není vůbec příznivá. "Evidujeme přes 70 událostí a další přibývají nyní i na území Českolipska. V Hrádku nad Nisou byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity na Lužické Nise," zveřejnili na twitteru. Okolo jedné hodiny ráno už měli výjezdů přes 140.

Související obsah

U hotelu Impuls vodní laguna ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. Hasiči začali vodu odčerpávat za použití plovoucích čerpadel.

Zdroj: HZS Libereckého kraje

V ulici Ruprechtická v Liberci se po přívalovém dešti propadla zemina. Hasiči zajistili a vyprostili osobní vozidlo, které bylo jedním kolem přímo nad propadem.

Došlo i na evakuace obyvatel

A došlo i na evakuace. Hasiči nejprve preventivně evakuovali 37 dětí z dětského tábora Střelnice v Mníšku. Dalších 38 dětí a 6 dospělých v noci přesunuli z dětského tábora v Mařenicích do nouzového ubytování, dnes se zpět již preventivně nevrátili.

Kvůli přeplněnému Kachnímu rybníku pod Bukovany a zvýšené hladině Šporky a Dobranovského potoka muselo být do bezpečí přesunuto i několik rodin v obci Písečná u České Lípy a 37 obyvatel obce Dobranov. V tamní hasičské zbrojnici vznikl štáb velitele zásahu.

Na evakuaci se od rána začali připravovat i v Horažďovicích na Plzeňsku, kde hrozi vyliti rybnika. Hasiči ráno vyrazili i do kempu Čepice:


Hasiči Ústeckého kraje do nedělního rána museli vyrazit ke 150 událostem. "Hasiči stále odčerpávají sklepní prostory, provádí úklid vozovek a odstraňují spadlé stromy," uvedli před devátou hodinou.

Odpoledne to bylo celkem 200 událostí. Mezi nejvíce zasažené obce patří Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. Zasahovalo celkem 50 jednotek.

Zdroj: pozary.cz

Vytrvalý déšť zejména v okrese Děčín způsobil zatopení sklepů rodinných domů nebo místních komunikací. "Například v obci Mikulášovice došlo k "protržení" hráze rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu," informovali před půl šestou hasiči Ústeckého kraje.

Bouřky nepůsobily problémy jen na severu republiky, plno práce měli kvůli počasí také hasiči Olomouckého kraje. Nejvážnější situace tam byla v Bělé pod Pradědem.

Čtenáři zachytili povodeň na Děčínsku. Děkujeme!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz