Domácí

Taxikářů rychle ubývá. Jen v Praze už skončilo kolem 40 procent řidičů

V Česku ubývá taxikářů. A tak mávnout si na klasický taxík přímo na ulici je čím dál tím větší problém. Například jen v Praze prý skončilo za poslední měsíce až 40 procent taxikářů. Důvodů je víc. Hlavně jde prý ale o nejistotu výdělku během pandemie a stále větší konkurenci alternativních přepravních služeb.

Není to tak dlouho, kdy byla Praha při protestech proti alternativním přepravcům plná aut s cedulkou taxi na střeše. Teď je za bílého dne problém ve městě takové potkat.

Hodně taxikářů přešlo právě k alternativním přepravním společnostem, proti kterým dříve protestovali. Za jízdu berou sice méně peněz, ale zákazníků je prý dost.

"Většinou přes tu aplikaci mají o dost víc jízd než my," popsal jeden z taxikářů. Další v době pandemie vyměnili nejisté rito za jinou práci a už u ní zůstali.

"Lidi nejezdili. Restaurace zavřené, bary zavřené, hotely zavřené," sdělil Miroslav Pospíšil z taxislužby Pardubice.

"Šel jsem dělat k bezpečnostní agentuře ostrahu objektů. Klidnější směny, jistý výdělek," pochválil si bývalý taxikář Luboš Černý.

Levný odvoz si dnes lze objednat za pár minut přes aplikaci. Postaru už to dělá málokdo. "Zejména mladí už dneska ani nevědí, že si můžou službu zavolat jednodušším a rychlejším způsobem - mávnout si na ulici," řekl Petr Polišenský ze Sdružení českých taxikářů.

V Praze dřív bylo na pět desítek míst, takzvaných štaflů, kde jste našli taxíka vždy. Před dvěma lety ale město tato stanoviště zrušilo. "O ty štafly už nebyl zájem ani ze strany občanů, ale ani ze strany řidičů," vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Kdo chce ještě lovit klienty na ulici, musí postávat po parkovištích či modrých zónách. A dávat si pozor na pokuty. "Samozřejmě kontrolujeme taxikáře i s ohledem na povolení, zda mají zaplacené stání v zónách," reagovala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Rozeznat teď na ulici taxík od běžného auta není zrovna nejjednodušší. Nemusí už totiž vozit klasickou ceduli TAXI na střeše. Důležitá je registrace a evidenční nálepka. I ta prý ale podle konzervativních taxikářů mnoha autům od alternativní konkurence chybí.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz