Domácí

Skupina Argema pláče. Zemřel její bývalý zpěvák a autor největších hitů

Skupina Argema pláče. Zemřel její bývalý zpěvák a autor největších hitů
Zdroj: Profimedia

Velmi smutnou zprávu oznámila v sobotu večer oblíbená česká kapela Argema. Ve věku pouhých 57 let zemřel zpěvák, skladatel, textař a kytarista Zbyněk "BOBR" Horák. Ten byl jedním ze zakládajících členů Argemy. Co se mu stalo, kapela neupřesnila.

"Zastihla nás bohužel velice smutná zpráva. Dnes nás navždy opustil Zbyněk "BOBR" Horák - zpěvák, skladatel, textař a kytarista, který neodmyslitelně patřil k Argemě," uvedla kapela v sobotu večer na facebooku.

Horák patřil v roce 1982 k zakládajícím členům Argemy. S kapelou vystupoval do roku 1989. Napsal pro ni desítky hitů, například Tohle je ráj nebo Modré pondělí, které společně s Jarošovským pivovarem patří mezi nejznámější písně Argemy.

Přezdívku Bobr Horák získal už jako dítě, když s dechovkou a cimbálovou kapelou vystupoval po celé Evropě. Hudbu skládal od 13 let, od roku 1979 vystupoval s kapelou Stres, kterou museli následně přejmenovat na Meteor. S Karlem Holomáčkem z ní v roce 1982 odešli a založili právě Argemu. Jméno vybrali podle afrického tropického motýla Argema Mittrei, který žije na Madagaskaru.

Související obsah

Po odchodu z Argemy spolupracoval Horák i s Jaroslavem Uhlířem a Zdeňkem Svěrákem na pořadu Hodina zpěvu, pak vystupoval s kapelami Pumpa a GIGI 21. V polovině 90. let koncertoval znovu s Argemou jako host. Tam se seznámil s Martinem Motýlem a společně v roce 1999 utvořili duo Bobr & Motýl. Zpívali spolu do roku 2005.

Argema na svých stránkách a na facebooku připomněla zesnulého kamaráda videoklipem k písni Vyznání, kterou Horák napsal. Přestože měl dohromady složit zhruba 150 písní, Vyznání, kde se v refrénu zpívá Ty jsi má láska, ty jsi můj sen, měla být jeho nejoblíbenější:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz