Zahraničí

Rozsáhlý výzkum se vyplatil: Příbuzní Leonarda da Vinciho žijí!

Rozsáhlý výzkum se vyplatil: Příbuzní Leonarda da Vinciho žijí!

Badatelé, kteří léta zkoumali údajné ostatky Leonarda da Vinciho, hlásí úspěch. Podařilo se jim totiž vypátrat 14 žijících příbuzných historické osobnosti, kterou každý dosud znal jen z učebnic. A to i přesto, že sám da Vinci žádné děti neměl.

Dlouholetý výzkum domnělých ostatků Leonarda da Vinciho podle webu CNN konečně přinesl ovoce. Jeho výsledky ukázaly, že je dnes naživu 14 lidí od 1 roku do 85 let, kterým v žilách skutečně koluje krev rodiny legendárního renesančního umělce a vynálezce.

Všichni da Vinciho příbuzní, které vědci zatím vypátrali, žijí v Toskánsku. Mezi potomky jsou pak zastoupena různá povolání – od farmářů přes administrativní pracovníky, prodejce porcelánu, čalouníka až po umělce.

Primárním úkolem výzkumníků bylo shromáždění dat z historických dokumentů, a to jak z veřejných, tak i soukromých archivů. Vědci zohledňovali samozřejmě také záznamy o přímých členech da Vinciho rodiny. Při tom se soustředili na přímou mužskou linii da Vinciho otce, který byl mimořádně plodný.

Související obsah

Na základě těchto materiálů sestavil expertní vědecký tým, který vedli italští historici Alessandro Vezzosi a Agnese Sabatová, nový da Vinciho rodokmen. Ten zahrnuje více než 7 století, 21 generací a 5 rodinných větví.

"Vždycky jsme se snažili prozkoumat příběh nejen Leonarda da Vinciho jako umělce, ale také jako člověka a vysvětlit jeho genialitu racionálním způsobem. Doufáme, že s pomocí vědy se nám nyní podaří zodpovědět na některé zcela zásadní otázky, " nechalo se slyšet hlavní výzkumné duo.

Související obsah

Studie, která na začátku července vyšla v časopise Human Evolution, byla součástí projektu DNA Leonarda da Vinciho. Ten měl podle zúčastněných vědců za cíl lépe porozumět talentu a smyslovému vnímání italského umělce skrze genetiku. Výzkum by měl pokračovat i v jiných zemích, aby se našli i případní další da Vinciho příbuzní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz