Zajímavosti

Další vesmírný milník pokořen! Jeff Bezos úspěšně dosáhl kosmu

Jeden z nejbohatších lidí planety Jeff Bezos se v úterý vydal vstříc kosmu. Ve své kosmické lodi New Shepard doletěl až k samotné hranici vesmíru, a to do výšky 100 kilometrů nad zemským povrchem. Sledujte speciální vysílání TN LIVE od 14:30.

Kosmická loď New Shephard od společnosti Blue Origin odstartovala ze základny v Texasu krátce po třetí hodině odpoledne středoevropského letního času. Mezi lidmi na palubě byl právě majitel společnosti Blue Origin Jeff Bezos. S ním letěl také jeho bratr Mark, 82letá americká pilotka Wally Funková a 18letý nizozemský student Oliver Daemen. Do vesmíru se tak podívali zároveň nejmladší a nejstarší člověk, co se kdy do kosmu vydal.

V tomto článku můžete od 14:30 sledovat speciální vysílání TN LIVE, kde bude rozhovor s popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem a kde pak následně můžete pozorovat i start rakety.

"Jsem nadšený. Lidé se mě stále ptají, jestli jsem nervózní. Nejsem nervózní, jsem zvědavý. Chci vědět, co se letem naučíme," uvedl Bezos pro televizi CBS před startem. Zajímavostí je, že náklady na letenku pro Olivera Daemena půjdou na charitu.

Související obsah

Základní část kosmické lodi se od podpůrných raket oddělila zhruba ve 76 kilometrech nad zemí a vydala se po vlastní ose do výšky zhruba 106 kilometrů. Podpůrné rakety mezitím přistáli zpět na základně v Texasu. Posádka následně strávíla několik minut na hranici kosmu.

Bezos je už druhým miliardářem, který se ve vlastní kosmické lodi vydal do vesmíru. 11. července vyrazil britský miliardář Richard Branson v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic do výšky 80 kilometrů. Společně s Bransonem se do vesmíru podívali další tři členové posádky a dva piloti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz