Domácí

Zemřel otec paraplegiků. Vladimír Beneš ještě v 88 letech operoval dítě

Zemřel otec paraplegiků. Vladimír Beneš ještě v 88 letech operoval dítě
Zdroj: Lukáš Procházka / MAFRA / Profimedia

Ve věku 100 let v neděli zemřel významný neurochirurg Vladimír Beneš nejstarší. Smutnou zprávu oznámila v úterý pražská Fakultní nemocnice v Motole.

"S velkou lítostí oznamujeme, že v neděli 18. července nás ve věku 100 let navždy opustil profesor Vladimír Beneš,“ informovala pražská nemocnice.


Zesnulý byl nejstarší z velmi významné lékařské rodiny tří Vladimírů Benešů. Narodil se 27. ledna 1921. Vystudoval medicínu a jeho životním oborem se stala neurochirurgie. Věnoval se jí od roku 1949 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích.


V roce 1978 přešel do Fakultní nemocnice Motol a právě tam založil samostatné dětské oddělení neurochirurgie. Přednostou Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých v Motole je od loňského října jeho vnuk Vladimír Beneš.


Kromě operací mozku se věnoval také problematice poranění míchy. V 50. letech Beneš prosazoval komplexní péči o spinální pacienty jako základní prevenci druhotných zdravotních komplikací. První specializované pracoviště pro lidi s těmito problémy se v Česku otevřelo v roce 1992. Česká asociace paraglegiků (CZEPA) označuje Beneše za "otce paraplegiků“.

Související obsah


Naposledy operoval za spolupráce svého syna v 88 letech. Tehdy totiž pro potřebný zákrok u dítěte nebyl k dispozici žádný jiný specialista pro danou oblast.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz