Zahraničí

Trumpova přítele zatkli a obvinili jako agenta Spojených arabských emirátů

Trumpova přítele zatkli a obvinili jako agenta Spojených arabských emirátů
Zdroj: Profimedia

Miliardáře Toma Barracka (74), dlouholetého přítele a někdejšího vrcholného poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zatkli v úterý v Kalifornii. Prokuratura ho obvinila ze spiknutí proti vlastní zemi a z dalších přečinů kvůli jeho prosazování zájmů Spojených arabských emirátů (SAE).

Barrack působil jako vlivný osobní Trumpův poradce během volební kampaně i v prvním roce jeho prezidentství. Při jeho jmenování byl předsedou inauguračního výboru. Trestné činnosti se měl dopustit v letech 2016 až 2018 a žalobci je označili jako zločiny, které zasáhly "samotné srdce naší demokracie“, informují americká média.

Barrack měl dle obžaloby například lobbovat za to, aby se americkým velvyslancem v SAE stal člověk, kterého si tamní vůdci vybrali. Představitelům arabské země rovněž předával citlivé informace z nejvyšších politických kruhů, které se jich týkaly. Barrak měl přitom přímý přístup k Trumpovi a jeho jménem vedl jednání s nejvyššími americkými představiteli o zahraniční politice USA na Blízkém východě.

Související obsah

Pochvalnou zmínku o SAE propašoval Barrack už do Trumpova předvolebního projevu a sám ve veřejných vystoupeních hovořil a psal o emirátech tak, jak si jejich představitelé přáli. Když se Trump stal prezidentem, vyzval dokonce vysoce postavené představitele SAE, aby mu předložili seznam svých přání. Pro komunikaci měli vyhrazený speciální šifrovaný mobilní telefon.

Barrack je rovněž obviněn z maření spravedlnosti a za nepravdivou výpověď na FBI. Spolu s ním byl zatčen i bývalý výkonný ředitel jeho firmy. Obviněn byl rovněž emirátský podnikatel žijící v USA, jenž měl úlohu zprostředkovatele. Ten však pár dní poté, co se o něj začala zajímat FBI, Spojené státy opustil.

Související obsah

Tom Barrack veškerá obvinění popírá. Je už několikátým blízkým Trumpovým spolupracovníkem, který čelí obvinění z trestných činů. V jeho kauze není Trump podezřelý z žádného protiprávního jednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz