Zahraničí

Zemřel veterán od Dukly a Kyjeva. Josefu Müllerovi bylo 100 let

Zemřel veterán od Dukly a Kyjeva. Josefu Müllerovi bylo 100 let
Zdroj: Jiří Klůc (historik a publicista)

Ve věku nedožitých 101 let zemřel ve čtvrtek v Izraeli válečný veterán Josef Müller. S odkazem na rodinu o tom v pátek informoval publicista a historik Jiří Klůc.

Zesnulý byl jedním z nejvýznamnějších československých osobností 2. světové války. Účastnil se například bojů u Kyjeva či na Dukle, byl také nositelem dvou Československých válečných křížů. "Jen těžko se mi hledají slova. Bohužel musím oznámit, že ve čtvrtek v noci, ve věku nedožitých 101 let, zemřel v Izraeli Josef Müller,“ informoval na facebooku publicista a historik Jiří Klůc.


Josef Müller se narodil v roce 1920 v Čopu na území dnešní Ukrajiny do židovské rodiny. Právě to ovlivnilo jeho další osud, kdy na začátku 2. světové války musel nastoupit službu v židovské pracovní jednotce. Ta se na jaře roku 1942 přesunula k východní frontě. Jednotka čistila minometná pole nebo kopala příkopy.


Po prohrané bitvě u Stalingradu se Müllerovi povedlo utéct a dostat se k jednotkám Rudé armády. Několik týdnů poté se dozvěděl o existenci československé jednotky a v květnu roku 1943 se oficiálně stal československým vojákem i přesto, že neuměl jediné slovo česky.


Vyznamenal se hned ve svém první boji o Kyjev, kdy jako mířič minometu úspěšně zasáhl nepřátele. Dalších těžkých bojů se zúčastnil na Dukle a ve východním Slovensku. Při jednom z bojů byl dokonce zraněn.

Související obsah


10. května 1945 poté dorazil jako velitel obrněného vozu mezi prvními příslušníky československé zahraniční armády do Prahy. Radost však záhy vystřídal smutek. Když se vydal svou rodinu hledat do Maďarska, zjistil, že většina jeho příbuzných zemřela v Osvětimi. Přežili pouze dva bratři a strýc.


O tři roky později se vrátil zpět do Izraele. Tam však musel začít znovu úplně od začátku. Živil se mimo jiné také jako taxikář.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz