Domácí

Atopický ekzém může trápit i dospělé. Jak proti němu bojovat? RADY

Atopický ekzém může trápit i dospělé. Jak proti němu bojovat? RADY
Zdroj: Getty Images

Mezi jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí patří atopický ekzém. Objevuje se zpravidla v prvních pěti letech. Pořádně potrápit však může i dospělé.

Nepříjemné svědění, které nedá mnohým ani spát. Právě to je atopický ekzém. Jedná se o alergickou reakci, kterou zatím nejde úplně vyléčit. Postihuje přibližně 20 až 30 % dětí a nejčastěji se objevuje v prvních pěti letech života.


Je proto důležité promazávat dětem kůži a omezit časté koupání, protože voda pokožku vysušuje. Vhodné také je, aby miminko nosilo bavlněné a prodyšné oblečení. Vznik ekzému navíc může urychlit také pobyt v prašném prostředí. Ovlivňuje ho také strava.

 

Související obsah


 
Atopický ekzém však netrápí pouze děti, ale objevuje se také u dospělých. "Přibližně 10 % ze všech dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. První obtíže až v dospělosti jsou poměrně vzácné. Častější schéma je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění a až v dospělosti se změní v klasický ekzém,“ vysvětlila dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.


Neexistuje lék


V případě, že se u pacientů objeví ekzém i v dospělosti, jedná se pak o celoživotní problém. "Na ekzém bohužel neexistuje zázračný lék, který ho jednou provždy vyléčí tak, aby se již nevrátil. Je ale možné správným výběrem péče ekzém udržovat v klidové fázi co nejdéle a eliminovat časté vzplanutí,“ doplnila Mansfeldová.


Jak proti ekzému bojovat v dospělosti?


Podle odborníků jsou důležitá tzv. emoliencia. Jedná se o léčivé přípravky, které je možné používat každý den. Pořádně promašťují a hydratují pokožku, navíc zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují vznik ekzému.


Přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Vhodnou složkou v krémech je také urea, která kromě hydratace působí i proti svědění.


Čtěte příbalové letáky


Je však mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je proto důležité, aby si vždy pozorně přečetli složení na obalu. "Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují,“ vysvětlují odborníci.


Pozor si musíme dát také na obsah pěnivých látek nebo konzervantů. Důležitý je i výběr vhodného make-upu.

Související obsah


"Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery. Zjistíte, zda pokožku nedráždí,“ uzavřeli experti.

V Česku je UV index podobný Chorvatsku. Více se dozvíte v následují reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz