Domácí

Atopický ekzém může trápit i dospělé. Jak proti němu bojovat? RADY

Atopický ekzém může trápit i dospělé. Jak proti němu bojovat? RADY
Zdroj: Getty Images

Mezi jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí patří atopický ekzém. Objevuje se zpravidla v prvních pěti letech. Pořádně potrápit však může i dospělé.

Nepříjemné svědění, které nedá mnohým ani spát. Právě to je atopický ekzém. Jedná se o alergickou reakci, kterou zatím nejde úplně vyléčit. Postihuje přibližně 20 až 30 % dětí a nejčastěji se objevuje v prvních pěti letech života.


Je proto důležité promazávat dětem kůži a omezit časté koupání, protože voda pokožku vysušuje. Vhodné také je, aby miminko nosilo bavlněné a prodyšné oblečení. Vznik ekzému navíc může urychlit také pobyt v prašném prostředí. Ovlivňuje ho také strava.

 

Související obsah


 
Atopický ekzém však netrápí pouze děti, ale objevuje se také u dospělých. "Přibližně 10 % ze všech dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. První obtíže až v dospělosti jsou poměrně vzácné. Častější schéma je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění a až v dospělosti se změní v klasický ekzém,“ vysvětlila dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.


Neexistuje lék


V případě, že se u pacientů objeví ekzém i v dospělosti, jedná se pak o celoživotní problém. "Na ekzém bohužel neexistuje zázračný lék, který ho jednou provždy vyléčí tak, aby se již nevrátil. Je ale možné správným výběrem péče ekzém udržovat v klidové fázi co nejdéle a eliminovat časté vzplanutí,“ doplnila Mansfeldová.


Jak proti ekzému bojovat v dospělosti?


Podle odborníků jsou důležitá tzv. emoliencia. Jedná se o léčivé přípravky, které je možné používat každý den. Pořádně promašťují a hydratují pokožku, navíc zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují vznik ekzému.


Přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Vhodnou složkou v krémech je také urea, která kromě hydratace působí i proti svědění.


Čtěte příbalové letáky


Je však mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je proto důležité, aby si vždy pozorně přečetli složení na obalu. "Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují,“ vysvětlují odborníci.


Pozor si musíme dát také na obsah pěnivých látek nebo konzervantů. Důležitý je i výběr vhodného make-upu.

Související obsah


"Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery. Zjistíte, zda pokožku nedráždí,“ uzavřeli experti.

V Česku je UV index podobný Chorvatsku. Více se dozvíte v následují reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz