Koronavirus

Rodiče, prohlédněte dětem kůži: Covid má nový příznak, varují lékaři

Rodiče, prohlédněte dětem kůži: Covid má nový příznak, varují lékaři
Zdroj: Getty Images

Kožní projevy Covid-19 se objevují zejména u dětí. Jedná se o různé vyrážky, mohou svědit a bolet. Podobnými problémy může podle lékařů z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady trpět až pětina pacientů.

Kromě obvyklých příznaků provázejících nemoc Covid-19, jako jsou teploty, suchý kašel a dušnost, mohou nakažené tížit i další, zřetelné na první pohled.


“Zatímco kopřivka, vyrážka, petechie a mramorová kůže se mohou objevit u všech virových infekcí a vídáme je zejména u dětí, takzvané ‘covidové prsty‘ jsou pro dermatology něco nového,“ upozornil přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Petr Arenberger. Podobné příznaky se obyčejně projeví kolem třetího až pátého dne nemoci.

Související obsah


Chceme na to upozornit rodiče i zdravotnickou veřejnost zvlášť v dnešní době, kdy se rozvolňují protiepidemická opatření a menší děti se vracejí do škol,“ varují čeští lékaři.


Covidové prsty se objevují hlavně u dětí a mladistvých pacientů jako první příznak onemocnění. Jedná se o červené hrboly na prstech, a to zejména těch na nohou. Jsou bolestivé na dotek, připomínají červenání kůže v chladu a mohou svědit.

Související obsah


Zatím se podle lékařů zdá, že jejich výskyt nesouvisí se závažností onemocnění. U některých pacientů se objevily jako jediný příznak onemocnění, tedy bez teploty či kašle.


Podle Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky FNKV jsou vyrážky nejspíše zánětlivou reakcí kůže na antigen viru spojený s nedokrvováním končetin nebo krevními sraženinami. “Jejich vznik nesouvisí s průchodem infekce do kůže, jak se mnozí domnívají zejména z důvodu častého výskytu u zdravotníků v USA,“ doplnila Arenbergerová.

Související obsah


“Pacienti s podobnými kožními příznaky by měli být vyšetřováni na onemocnění Covid-19, ale jistě každá vyrážka nemusí znamenat koronavirovou infekci,“ vysvětlil Arenberger.

Podle typu lze kožní projevy rozdělit do pěti kategorií:


1. vyrážka, která je podobná jako u dalších běžných virových infekcí, tedy jako u planých neštovic nebo spalniček


2. kopřivka


3. petechie, tedy drobné krevní výrony na dolních končetinách


4. mramorovaná kůže


5. covidové prsty

Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz