Domácí

Čtvrtina Čechů odmítá očkování proti covidu-19. Odpůrců postupně ubývá

Čtvrtina Čechů odmítá očkování proti covidu-19. Odpůrců postupně ubývá
Zdroj: Getty Images

Zhruba čtvrtina Čechů se nechce nechat očkovat proti koronaviru. Odpůrců vakcinace však postupně ubývá, v únoru odmítalo vakcínu 33 % lidí. Očkování by naopak podstoupilo 35 % dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podstoupit očkování je ochotných zhruba 35 % lidí, dalších 16 % dostalo v době průzkumu alespoň jednu dávku a 19 % oslovených už mělo vakcinaci ukončenou.


"Respondenti, kteří se chtějí nechat očkovat, případně už jsou naočkovaní, jako nejčastější důvod svého rozhodnutí uváděli, že chtějí zůstat zdraví, ochránit se před onemocněním covid-19, z něhož mají obavy, nebo že chtějí zamezit závažnému průběhu,“ uvedli odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Související obsah


Desetina lidí uvedla, že se očkovat nenechá, a 13 % oslovených řeklo, že očkování spíše nepodstoupí. Ti, kteří odmítali vakcinaci, jako nejčastější důvod uváděli nedůvěru k očkovaní. Podle řady dotázaných byla navíc vakcína vyvinuta příliš rychle a není proto dostatečně otestovaná. Mnozí mají také strach z vedlejších účinků.


Nejvíce odpůrců očkování je mezi lidmi ve věku od 45 do 59 let. Více než čtvrtina z této věkové kategorie se naočkovat nechce.


Přes dvě třetiny veřejnosti (69 %) v první polovině června souhlasily, že antigenní testování by mělo být i nadále pro všechny hrazeno ze zdravotního pojištění každé tři dny. Téměř tři pětiny Čechů (57 %) souhlasily s tím, že vstup na hromadné akce by měl být umožněný pouze těm, kteří jsou naočkovaní nebo otestování.


"K naprostému uvolnění cestování, tedy že by měli mít všichni čeští občané možnost vycestovat do jakékoliv země zcela bez omezení a podmínek se lidé stavěli spíše odmítavě, když pro volné cestování se vyslovila více než čtvrtina (29 %) dotázaných, téměř dvě třetiny (64 %) byly proti,“ uzavřeli odborníci.

Související obsah


Výzkum CVVM provádělo od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 957 českých občanů starších 15 let.

Evropská léková agentura (EMA) schválila vakcínu Moderna pro děti od 12 let. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz