Domácí

Měsíc po ničivém tornádu: Na Moravě chybí řemeslníci i dobrovolníci

V sobotu je to na den přesně měsíc, co několik obcí na jihu Moravy zpustošilo tornádo. Řádilo 45 minut, ale škody lidé odstraňují ještě teď.

Ulice a zahrady tornádem zasažených obcí byly plné suti, stržených střech i cihel. Vypadaly, jako by se přes ně přehnala válečná fronta. Po měsíci je to nejhorší uklizeno, problémy mnoha obyvatel ale zůstávají. Třeba rodina pana Lejska přišla o dům. Teď bydlí v mobilheimu.

"Začneme hned, jak nám stavební úřad odkýve. Projekt už je hotový. Takže jak mávnou, začneme kopat," těší se Pavel Lejsek. Stavět chce na místě, kde žil dlouhá léta.

Největším problémem tornádem postižených obcí je nedostatek řemeslníků. Mnozí lidé si tak budou muset na opravy dlouho počkat.

Související obsah

Starší lidé to mají nejtěžší. Panu Cibovi dům zůstal, řádění živlů ho ale notně poškodilo. "Všechna okna jsou rozbitá. Dali nám termín na konec října. Dokážete si to představit, čekat do konce října na okna," ptá se zoufalý Vladimír Ciba.

Dobrovolníci jsou stále třeba

Těžká technika už obce většinou opustila, pomoc dobrovolníků je ale potřeba dál. "Jezdí jich podstatně méně a určitě bychom ocenili, kdyby jich přijelo mnohem víc. Ale je složitější pro ně zajišťovat stále stravování a ubytování," řekl koordinátor a dobrovolník Jiří Tomek.

Život se do normálu vrací jen pozvolna. Například v Lužici tornádo zničilo kompletně zdravotní středisko. Příští podzim tam ale prý bude stát nové. "Bude obsahovat sedm ordinací a čtyři máme už obsazené stávajícími lékaři," řekl starosta obce Tomáš Klásek (za KDU-ČSL).

Související obsah

Jen v Moravské Nové Vsi jsou škody na obecním majetku 260 milionů korun. "Předáváme stavby, nebo jednotlivé budovy firmám, které na tom začínají od pondělí. Na některých se už pracuje," popsal aktuální situaci místostarosta Igor Antal. Vedení obce chce každopádně nejdříve opravit školy. Věří, že školní rok tu začne 1. září.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz