Domácí

Tornádo, bouřky, záplavy, počasí šílí. Experti řekli, co čekat do budoucna

Evropa zažívá v poslední době extrémní výkyvy počasí. Silné bouřky, tornádo a povodně mají jen za poslední týdny přes sto obětí na životech. Otázkou je, jestli se máme připravit na to, že takové počasí bude v budoucnu běžné kvůli klimatickým změnám, nebo jestli se jedná o výjimečné úkazy, které se už nebudou opakovat. Zeptali jsme se na to odborníků.

Podle meteorologů prý opravdu stojíme na začátku nové doby bouřkové.

Letos jsme měli nejchladnější jaro v historii Česka, pak skoro nejteplejší červen. A to i přesto, že ještě prvního června bylo na Horské Kvildě pět pod nulou. Řádilo tu nejsilnější tornádo za posledních sto let a Evropu zase trápí extrémní povodně a bouřky. Jen tento týden zabily více než sto lidí.

Jednou z teorií, proč se to děje, je snižování teplotního rozdílu mezi rovníkem a póly a následné změny směru výškového větru, který v deseti kilometrech nad zemí fouká až osmisetkilometrovou rychlostí.

Související obsah

"Dřív se ten vítr směřující od rovníku k pólům díky otáčení Země stočil na východ a foukal jedním směrem, teď nejsou teplotní rozdíly mezi rovníkem a póly tak výrazné a vítr se stáčí různými směry," vysvětluje meteorolog Petr Dvořák.

"Kličkuje, ohýbá se a ovlivňuje tak tlakové útvary, je daleko méně předvídatelný, někdy naopak daleko více stabilní," připojuje konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Výsledkem je vzrůstající energie v bouřkových mracích, bouře pak trvají delší dobu. Stále teplejší klima také pohlcuje více páry a mraky se kumulují do obrovských supercel. Ty sice na obloze vytváří neuvěřitelné obrazy, přitom se ale v mžiku mohou změnit ve smrtící živel.

Související obsah

A tak teď není výjimkou, že jen na našem území jsou rozdíly teplot i dvacet stupňů Celsia a přívalové lijáky, povodně a vichřice se pravidelně vrací. A zřejmě se vracet budou i v budoucnu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz