Zajímavosti

Ročně vyhodíme 2,5 miliardy tun jídla. Plýtvání je celosvětovým problémem

Ročně vyhodíme 2,5 miliardy tun jídla. Plýtvání je celosvětovým problémem
Zdroj: TV Nova

Každý rok se po celém světě vyhodí přibližně 2,5 miliardy tun potravin. Plýtvání je velkým problémem a netýká se pouze domácností. Zhruba polovina se totiž zlikviduje už na farmách.

Plýtvání s potravinami je celosvětovým problémem. Podle zprávy, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF) spolu s britským řetězcem Tesco, je počet vyhozených potravin daleko vyšší, než jaké byly odhady odborníků.


"Po celém světě se ročně vyhodí 2,5 miliardy tun potravin. To je nárůst o přibližně 1,2 miliardy oproti stanoveným odhadům,“ stojí ve zprávě.

Související obsah


Značné množství potravin se navíc zlikviduje už na farmách. Tam se vyhodí zhruba 1,2 miliardy tun, dalších 931 milionů tun potravin poté pochází z maloobchodů a od samotných spotřebitelů. Podle odborníků zůstává nespotřebovaných 40 % všech vyrobených potravin po celém světě.


"Už roky víme, že potravinového ztráty a plýtvání jsou obrovským problémem, který lze minimalizovat, což by zase mohlo snížit dopad na přírodu a klimatické podmínky,“ myslí si Pete Pearson ze Světového fondu na ochranu přírody.


Při výrobě potravin je totiž zapotřebí velké množství vody, energie i půdy. Právě proto plýtvání dopadá na naše klima.

Černé skládky se během pandemie rozmohly. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz