Naše Česko

Češi produkují stále více odpadu! Ročně ho vyrobí několik milionů tun

Češi produkují stále více odpadu! Ročně ho vyrobí několik milionů tun
Zdroj: TN.cz

Lidé produkují stále více odpadu. Jen za loňský rok občané České republiky vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu. Po jednom člověku tak ročně zůstane v průměru asi 551 kilogramů tohoto odpadu. Vyplývá to z dat ministerstva životního prostředí. Velkým problémem je také plýtvání potravinami.

"V roce 2019 bylo v České republice vyprodukováno 37,4 milionu tun všech odpadů. Na jednoho obyvatele ČR tak ročně připadá produkce 3502 kilogramů všech druhů odpadů,“ oznámilo na webu ministerstvo životního prostřední.


Z dat vyplývá, že podíl komunálního odpadu na celkové produkci tvořil v loňském roce 15,7 %. Češi tak vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního opadu. Oproti roku 2018 je to o 97 tisíc tun více. Na jednoho obyvatele Česka tak v roce 2019 připadlo 551 kilogramů odpadků.

Související obsah


Podle ředitele odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jana Maršáka končí na skládkách neúměrně vysoké množství odpadu.


"Proto jsme navrhli v novém zákoně o odpadech řadu nástrojů ke změně této situace v České republice, jako jsou postupně rostoucí poplatky za ukládání komunálního odpadu na skládky, nebo zákaz skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů v roce 2030, které s definitivní platností nasměřují většinu materiálů k využívání,“ tvrdí Maršák.


Nejvíce všech odpadů bylo v hlavním městě a Jihomoravském kraji, kdy množství zde překročilo pět milionů tun. Dobrou zprávou však je, že přestože většina odpadů končí na skládkách, lidé se naučili odpad třídit a daří se tak zvyšovat využití právě vytříděného materiálu z komunálního odpadu.


Velkým problém nejen Čechů, ale také dalších Evropanů, je plýtvání potravinami. Podle údajů Evropského parlamentu z roku 2019 vyprodukuje Česká republika přibližně 800 tisíc tun potravinového odpadu. Na jednoho Čecha tak připadá 25 kilo ročně.

Související obsah


Potravinový odpad tak tvoří přibližně 30 % veškerého odpadu domácností. Lidé si však tento problém uvědomují. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění považuje plýtvání potravinami 42 % Čechů za velký problém. Dalších 42 % lidí uvedlo, že plýtvání sice není správné, ale existují daleko horší a aktuálnější problémy, které je třeba řešit. Zbylých 15 % to nepovažuje za celospolečenský problém.


Podle zveřejněného průzkumu je nejčastějším důvodem plýtvání to, že se daná potravina zkazí, nebo je po datu spotřeby. Podle odborníků se nejčastěji vyhazuje zelenina, ovoce, brambory, přílohy a pak také pečivo.

Podívejte se na reportáž TV Nova o jednání poslanců o novele zákona týkající se odpadů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz