Domácí

ON-LINE: Do Česka dorazily bouřky. Výstraha ČHMÚ platí i na další dny

Neděle ani následující dny se v Česku neobejdou bez silných bouřek. Ty může navíc doprovodit krupobití se silným větrem a meteorologové varují také před povodněmi. Bouřky budou Česko trápit i v pondělí.

Krásné a tropické počasí si v Česku v dalších dnech příliš neužijeme. Už v neděli odpoledne totiž znovu dorazily silné bouřky. A trápit budou lidi i v pondělí odpoledne a v noci.


Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před silnými bouřkami vydal výstrahy. První je v platnosti od nedělní 12. hodiny do pondělních tří hodin ráno pro celé Česko. "Očekává se výskyt velmi silných bouřek ojediněle s přívalovými srážkami kolem 70 až 80 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 až 90 km/h,“ uvádí ČHMÚ.

Na pár hodin si počasí odpočine a od 12 hodin platí další výstraha před bouřkami. Tentokrát bude platit až do úterní třetí hodiny ranní. "Očekává se výskyt velmi silných bouřek ojediněle s přívalovými srážkami kolem 60 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h," varuje ČHMÚ. Varování platí pro všechny kraje.

Výstraha před bouřkami:

Zdroj: ČHMÚ

 
Lokálně může navíc přívalový déšť rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit podchody, podjezdy, sklepy a podemlít komunikace. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutné je zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty. Nedoporučuje se vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozu v bouřce je třeba snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ radí experti.


V platnosti je proto také povodňová pohotovost od nedělních 18:00 do pondělní 22. hodiny pro Plzeňský kraj. "Vzhledem k výraznému nasycení povodí může být odezva na přívalové srážky velmi rychlá, hladiny zasažených toků v povodí Úhlavy a Úslavy budou poměrně rychle stoupat, během noci na pondělí a pondělního rána mohou hladiny atakovat hranice 2. stupně povodňové aktivity, případně i 3. stupně,“ varují meteorologové.

 

Související obsah


Povodňová bdělost platí od nedělní 18. hodiny do úterního poledne pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a Vysočinu. Do úterní půlnoci platí výstraha také pro Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.
 

Výstraha před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Deštníky však neodložíme ani v dalších dnech. "Také následující týden bude ve znamení bouřek. Počasí v Česku nyní ovlivňuje vlnící se studená fronta. Další má přijít ve čtvrtek,“ vysvětlila Honsová.


Extrémní počasí dál sužuje celý svět. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz