Domácí

Českem se prohnaly silné bouřky, hasiči evakuovali děti i kempaře

Nejen hasiči na Vysočině se kvůli bouřkám a rozvodněným tokům v noci na úterý nezastavili. Vyjíždět museli k několika desítkám případů. V Bácovicích na Pelhřimovsku dokonce museli evakuovat dětský tábor. Český hydrometeorologický ústav v úterý ráno odvolal výstrahu před povodněmi, která platila pro velkou část Česka.

Napilno měli od pondělního večera hasiči na Vysočině. "V souvislosti s počasím hasiči vyjížděli k bezmála čtyřiceti událostem. Odstraňovali popadané stromy z komunikací, ze zatopených objektů odčerpávali vodu a prováděli monitoring stavu rozvodněných toků," řekla v úterý ráno TN.cz jejich mluvčí Petra Musilová.


Hasiči také museli evakuovat dětský tábor s 25 dětmi a dvěma dospělými. Všechny táborníky zachránili krátce po půlnoci. Jako provizorní útočiště jim profesionální pelhřimovští hasiči poskytli svou stanici. Vyjíždět museli i do Olešnice na Havlíčkobrodsku. Tam kvůli rozvodněnému potoku zase evakuovali 18 kempařů.

Přes Česko se v pondělí odpoledne, večer a v noci na úterý přehnaly bouřky, které byly ojediněle i silné nebo velmi silné. Místy se podle Českého hydrometeorologického ústavu objevovaly i větší kroupy, podle radaru mohly mít až tři centimetry. Na východě Čech byly v bouřkách zaznamenány nárazy větru mezi 70 a 80 km/h a úhrny kolem 30 mm za hodinu.

Související obsah

"Srážkově tak byla tato bouřková epizoda slabší než ta předešlá (nedělní), při které například na Šumavě napršelo ojediněle i přes 50 mm za hodinu. Dle modelových podkladů přitom měla být co do množství srážek srovnatelná," hodnotí ČHMÚ.

V pondělí ke čtvrté hodině odpoledne byla většina bouří vázána hlavně na horské a podhorské oblasti. Na Novohradsku na jihu Čech byl dle radarových dat zaznamenán takzvaný "storm-splitting".

  

"Rozdělení mateřské bouře na dva komponenty svědčí s největší pravděpodobností o supercelární bouři. Dominantní pravý člen (tzv. right mover) se bude pohybovat víceméně východním směrem do Rakouska. Pokud se v této oblasti ale nacházíte, doporučujeme se této bouři vyhnout. Kromě výrazných srážek nejsou vyloučeny ani kroupy větších rozměrů," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Voda zatopila i ulice v Humpolci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz