Zahraničí

Královská rodina konečně uznala nároky Lilibet. Po kom může získat trůn?

Královská rodina konečně uznala nároky Lilibet. Po kom může získat trůn?
Zdroj: Profimedia

Dcera prince Harryho a Meghan Lilibet se narodila už na začátku června, ještě sedm týdnů poté ale na stránkách královské rodiny nebylo její jméno na seznamu následníků trůnu. Poté, co na to začali odborníci i média upozorňovat, se konečně oficiálně stala součástí linie následnictví. Na seznamu je na osmém místě hned po jejím starším bratrovi Archiem.

Od narození Lilibet, dcery prince Harryho a vévodkyně Meghan, uplynulo sedm týdnů. Ještě v neděli však například britský web Express.co.uk upozorňoval na to, že jméno Lilibet na seznamu následníků trůnu na oficiálních stránkách královské rodiny chybí.

Když se před dvěma lety narodil Archie, na seznamu se objevil po 15 dnech. Na dlouhou prodlevu u Lilibet upozorňovali i odborníci, kteří se věnují otázkám britské královské rodiny. "Kde je Lilibet? Mohu jim odpustit týden, dva, ale měsíc?" vyjádřil se královský redaktor pro ITV News Chris Ship. 

V pondělí se stránky konečně aktualizovaly a linie následnictví byla konečně upravena. K tomu, proč to trvalo tak dlouho, se Buckinghamský palác nevyjádřil. Už dříve mluvčí pouze uvedl, že web je "pravidelně aktualizovaný." 

Související obsah

Na seznamu nástupnictví je Lilibet, která už nemá nárok na žádný královský titul, na osmém místě po svém bratrovi Archiem. Před nimi je princ Harry. Třetí až páté místo náleží dětem prince Williama, který je v pořadí na druhém místě. Prvním následníkem trůnu je princ Charles.

Vévodkyně Meghan přivedla své druhé dítě na svět 4. června. Svět tehdy s Harrym šokovali jménem, které pro dceru zvolili –⁠ Lilibet totiž byla osobní přezdívka královny Alžběty II., kterou jí oslovoval její zesnulý choť, princ Philip. Dívčino druhé jméno je Diana po Harryho matce.

Jak na narození dívenky reagovali další členové královské rodiny? Pusťte si reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz