Koronavirus

Velký nárůst se nekoná. V Británii nových případů po rozvolnění ubylo

Děsivá předpověď o stovce tisíc nově nakažených denně ve Velké Británii se po velkém rozvolnění nenaplnila. Právě naopak, v zemi je počet nově nakažených téměř poloviční oproti minulému týdnu. Odborníci se však zatím neshodnou, jestli má země to nejhorší už za sebou.

Téměř úplné rozvolnění koronavirových opatření mnozí pokládali za bláznivé. Podle statistik to ale vypadá, že se Spojené království vydalo tím správným směrem. V zemi za neděli přibylo o 40 % nových případů méně než minulý týden.

"Čísla vypadají dobře a budou dobrá nejméně do konce léta. Zatím v sobě samozřejmě ještě nemají dopad rozvolnění z minulého pondělí. To se v datech ukáže zhruba až příští pátek," uvedl pro BBC profesor Paul Hunter.

Podle odborníků za dobré statistiky může z velké části očkování. Někdo zase věří, že za původní nárůst mohlo fotbalové Euro a s jeho koncem se čísla vracejí dolů. I kvůli tomu zvažuje britská vláda zavedení povinnosti mít ukončené očkování před vstupem na velké sportovní akce.

Související obsah


Na vstup by pak nestačil ani negativní test. Vláda bude toto patření projednávat tak, aby stihla rozhodnutí vydat před startem anglické fotbalové ligy.

Británie se ale potýká s další pandemií, nebo jak ji britská média nazývají "pingdemií", a to podle zvuku, který vydává trasovací aplikace podobná naší eRoušce. Kvůli ní šlo jen minulý týden do samoizolace na 600 tisíc lidí.

"Chceme přejít na systém založený spíše na testování kontaktů než na jejich izolaci," prohlásil premiér Boris Johnson. Kvůli množství lidí v samoizolaci začíná na některých místech země váznout výroba a zásobování. Vláda proto bude jednat o výjimkách pro některé obory. Pro ně by stačilo pouze každodenní testování.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz