Zahraničí

Příbuzní zabili v Indii mladou dívku kvůli nošení džínů

Příbuzní zabili v Indii mladou dívku kvůli nošení džínů
Zdroj: isifa / Gettyimages Editorial / Hindustan Times

Teprve sedmnáctiletá Neha Paswanová byla minulý týden údajně ubita k smrti členy své rodiny v severoindickém státě Uttarpradéš, protože se jim nelíbilo, že nosí džíny. BBC Hindi to řekla její matka Shakuntala Devi Paswan, která uvedla, že dívku surově zbil její dědeček a strýcové poté, co se pohádali kvůli oblečení. K napadení došlo v jejich domě ve vesnici Savreji Kharg ve čtvrti Deoria, která patří k nejméně rozvinutým oblastem v tomto indickém státě.

"Dodržovala celodenní náboženský půst. Večer si pak oblékla džíny a top. Když si toho všimli její prarodiče, začali mít proti jejímu oděvu námitky. Neha odpověděla, že džíny byly vyrobeny k nošení, tak proto si je oblékla," řekla matka. Podle ní se strhla hádka, která vyústila v násilí.

Shakuntala Devi řekla, že když její dcera ležela v bezvědomí, její tchán zavolal autorikšu a řekl, že ji odvezou do nemocnice. "Nedovolili mi je doprovázet, tak jsem upozornila své příbuzné, kteří ji šli hledat do okresní nemocnice, ale nemohli ji najít," sdělila matka napadené dívky s tím, že druhý den ráno se doslechla, že tělo dívky visí z mostu přes řeku Gandak, která protéká regionem.

Související obsah

Policie vznesla obvinění kvůli vraždě a zničení důkazů proti 10 lidem, včetně dívčiných prarodičů, strýců, tet, bratranců a řidiči taxíku. Ti se zatím ke svému činu veřejně nevyjádřili.

Vysoký policejní důstojník Shriyash Tripathi řekl BBC Hindi, že čtyři lidé, včetně prarodičů, strýce a řidiče auta, byli zatčeni a vyslýcháni. Dodal, že policie hledá zbývající obviněné. Otec ubité dívky Amarnath Paswan, který pracuje jako dělník na stavbách, a který se musel vrátit domů, aby se s tragédií vyrovnal, uvedl, že tvrdě pracoval, aby své děti, včetně Nehy, mohl poslat do školy.

Shakuntala Devi řekla, že jejich dcera chtěla být policistkou, ale "její sny se už nikdy nesplní". Dodala, že její tchýně na Nehu vyvíjela tlak, aby zanechala studia v místní škole, a často ji kárala za to, že nosí něco jiného než tradiční indické oblečení.

Aktivisté tvrdí, že násilí páchané na ženách a dívkách v domácnostech je v silně patriarchální společnosti hluboce zakořeněno a často je vykonáváno staršími členy rodin. Dívky a ženy v Indii čelí vážným hrozbám – od upřednostňování synů až po diskriminaci a zanedbávání. Domácí násilí bují a v průměru je podle BBC každý den zabito 20 žen kvůli nedostatečnému věnu.

Indické ženy a dívky na malých městech a venkově žijí pod přísnými omezeními, přičemž autority vesnic nebo rodinní patriarchové jim často diktují, co smí nosit, kam smějí chodí nebo s kým mohou mluvit. Jakékoliv, byť i domnělé porušení těchto pravidel, je považováno za provokaci a musí být potrestáno. Není tedy divu, že údajné napadení Nehy kvůli výběru oblečení je jen jedním z řady brutálních útoků, které nedávno šokovaly Indii.

Týden před incidentem byly ve státě Gudžarát dvě dívky nemilosrdně zbity skupinkou asi 15 mužů včetně příbuzných jenom za to, že si telefonovaly s bratrancem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz