Zahraničí

Očkovaných přibývá, i tak covid sílí. Víc zemí mluví o povinné vakcinaci

Jednu dávku vakcíny už v zemích Evropské unie dostalo 70 procent dospělých, plně naočkováno jich je podle dat Evropské komise 57 %. Stále více evropských zemí jedná o povinném očkování pro zdravotníky a zaměstnance ohrožených skupin. Povinnou vakcinaci zdravotníků zvažuje i Německo.

Větší výhody pro očkované v Německu, i to by mohla být brzy realita. Diskuze o povinném očkování ale u našich sousedů rozpoutala konflikt mezi politiky. 

Podle německé ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové je nepřípustné, aby se nenaočkovaným lidem zakazoval přístup do restaurací, kin nebo dalších zařízení, variantou podle ní musejí být testy zdarma. Emoce totiž vyvolalo hlavně prohlášení Helge Brauna, považovaného za pravou ruku Angely Merkelové. 

Související obsah

"To může také znamenat, že určité nabídky, jako jsou návštěvy restaurací, kin a stadionů, už nebudou možné ani pro ty, kteří nebyli očkováni, protože riziko zůstává příliš vysoké," uvedl šéf kancléřství Braun. Většina německých politiků se shoduje, že prioritou vlády musí být přesvědčit co nejvíce občanů, aby se nechali očkovat. 

Pandemie koronaviru se v některých evropských zemích začíná opět zhoršovat. Velký nárůst nově nakažených zaznamenalo v posledních dnech Španělsko, denní přírůstky se tam pohybují kolem 30 tisíc nakažených. Mimo kontrolu je údajně pandemie v letních měsících podle posledních dat i v Rusku či Turecku. Tam se počty nově nakažených pohybují okolo 14 tisíc denně.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz