Krimi

Berdychův gang znovu u soudu! K výslechu půjdou všichni

Krajský soud v Praze v úterý po několika letech znovu otevírá jeden z největších případů organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Jaromír Prokop, jeden ze členů Berdychova gangu, požádal o obnovení procesu. Prokopa letos přivezla policie ze Spojených států.

Šestapadesátiletý Jaromír Prokop byl na útěku dlouhých šestnáct let, než ho loni na jaře u amerického Seattlu zadržela policie. A letos v květnu ho dopravila do Česka. Jde o posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který stanul před soudem.

Původně ho v roce 2006 v nepřítomnosti odsoudili k trestu 13,5 roku za čtyři loupeže z devadesátých let. Od návratu do Česka je Prokop ve vazbě, ve které požádal o obnovení procesu, zrušení původního rozsudku a nové dokazování.

Související obsah

Na úvod v úterý u soudu řekl, že se cítí vinný především kvůli tomu, že mohl ty skutky zastavit. Dále se pokusil přesvědčit soud, aby bylo líčení odročeno, protože se na něj nestihl dostatečně připravit.

Soud ale prosbě nevyhověl a přistoupil k výslechu. Znovu vyslechnuti budou v následujících dnech i zbylí členové skupiny, včetně Davida Berdycha. Soud ale nemůže uložit Prokopovi přísnější trest.

Související obsah

Kauza Berdychova gangu je jedním z největších případů organizovaného zločinu v české historii. Lidé kolem Davida Berdycha mají na svědomí loupeže, únosy, vraždy a vydírání podnikatelů, a to za dohledu vysoce postavených policistů. Členové gangu se u některých zločinů převlékali za policisty. Ostatní, kteří byli s Prokopem před lety odsouzení, jsou už na svobodě.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz