Zajímavosti

Vědci: Alkohol při nemocích srdce prospívá. Pozor ale, kolik ho vypijete

Vědci: Alkohol při nemocích srdce prospívá. Pozor ale, kolik ho vypijete
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv by se zdálo, že pacientům se srdečními chorobami škodí i sebemenší množství alkoholu, podle nové vědecké studie je opak pravdou. Vědci zjistili, že v malém množství může těmto pacientům naopak prospět a snížit riziko dalšího infarktu či mozkové mrtvice.

Studie vědců z londýnské univerzity, která byla v pondělí publikovaná v odborném časopise BMC Medicine, naznačuje, že popíjení alkoholu každý den ve velmi malém množství může snížit riziko infarktu, cévní mozkové příhody, bolestí v důsledku zúžení tepen či předčasného úmrtí.

"Nejedná se však o běžnou populaci, studie se týká lidí, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním," řekla pro CNN výzkumná pracovnice z univerzity ve Washingtonu Emmanuela Gakidouová. "Pokud pijete i poté, co jste prodělali srdeční příhodu, není to pro vás tak špatné, pokud máte nízkou spotřebu," vysvětluje.

V rámci studie byly shromážděny údaje od více než 14 tisíc lidí, kteří prodělali infarkt či mrtvici. Vědci zároveň využili závěry z dalších 12 studií, porovnali tak data více než 48 tisíc lidí. Z výsledků vyplynulo, že nejnižší riziko bylo u pacientů, kteří denně vypili zhruba 6 až 8 gramů alkoholu.

Související obsah

Takové množství je opravdu velmi malé. Například sklenička (2 dcl) bílého vína obsahuje přibližně 18 až 22 gramů alkoholu, podobně je na tom i půllitr piva (desítky). Při 6 gramech se riziko snížilo o 50 % oproti těm, kteří přestali pít úplně.

"Naše zjištění naznačují, že lidé s kardiovaskulárními chorobami možná nebudou muset přestat pít, aby zabránili dalšímu infarktu nebo mrtvici. Mohli by pouze zvážit snížení spotřeby alkoholu," uvedla autorka studie Čcheng-i Tingová.

Pokud jste nepili, nezačínejte

Výzkum se zaměřil na lidi, kteří trpí chorobami srdce a zároveň pijí alkohol. Ze závěrů vyplývá, že je prospěšnější snížit spotřebu alkoholu, než přestat ho konzumovat úplně. Autoři studie upozorňují, že pacienti, kteří alkohol nepijí, by to rozhodně neměli brát jako povzbuzení k tomu, aby začali.

Konzumace alkoholu je stále spojena s vyšším rizikem jiných onemocnění, jako je cirhóza jater nebo rakovina. "Pokud je pro váš zdravotní stav největší hrozbou rakovina, tak nejbezpečnější množství alkoholu je pro vás pravděpodobně nulové," varuje Gakidouová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz