Domácí

V Česku roste spotřeba alkoholu. Zájem o cigarety naopak klesá

V Česku roste spotřeba alkoholu. Zájem o cigarety naopak klesá
Zdroj: Getty Images

Podle nejnovějšího průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pili Češi v roce 2020 nejvíce alkoholu za poslední tři roky. Nejoblíbenějším nápojem je stále pivo, které 21 procent Čechů pije minimálně jednou týdne, naopak ale ubývá kuřáků.

Česká populace kouří podle SZÚ převážně klasické cigarety. V roce 2020 bylo mezi Čechy celkem 23,1 procenta kuřáků starších 15 ti let. V porovnání s rokem 2019 tak jejich počet klesl o 1,8procentního bodu.

V intenzitě spotřeby jsou rozdíly mezi pohlavími, u mužů je nejčastější spotřeba 15 až 24 cigaret denně, zatímco u žen 5 až 9 cigaret denně. Muži v průměru vykouří o 2 cigarety více než ženy.

Související obsah


"Více než čtvrtina (26,2 %) současných kuřáků udává se v průběhu roku 2020 pokusila přestat kouřit, nejvíce jich bylo ve skupině 15 až 24 let. Nejvyšší snahu zanechat kouření mají respondenti s vysokoškolským vzděláním, s nižším vzděláním toto úsilí klesá," informuje SZÚ.


Pití alkoholu denně, případně obden, přiznalo loni 19,8 procenta dotázaných. Jde o hodnotu vyšší o 2,4procentního bodu ve srovnání s rokem 2019. V roce 2020 pilo každý den alkohol 28,9 procenta mužů, žen pouze 11 procent. Více než polovina mužů navíc uvedla pití alkoholických nápojů alespoň jednou týdně. Naopak celoživotních abstinentů je v Česku 3,6 procenta.

Související obsah


Nejrozšířenějším nápojem je v Česku stále pivo, které týdně konzumuje více než třetina lidí, z toho více než polovina mužů. U žen je naopak nejvíce preferovaným nápojem víno, které týdně nebo častěji pije téměř čtvrtina z nich.


Výzkumníci ze Státního zdravotního ústavu také spočítali, že celková spotřeba alkoholu u Čechů v roce 2020 byla 8 litrů etanolu na osobu. Spotřeba alkoholu u nás tak od roku 2014 stále stoupá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz