Domácí

Soud se členem Berdychova gangu začal. Svědčí jeho bývalý "šéf"

Krajský soud v Praze v úterý znovu otevřel kauzu Berdychova gangu. Vyhověl tak požadavku Jaromíra Prokopa, jednoho ze členů gangu, který chtěl proces obnovit. Na středeční výslech dorazil i sám David Berdych, jehož jméno skupina nese.

Případ Berdychova gangu se po mnoha letech znovu otevřel. Krajský soud v Praze vyhověl Jaromíru Prokopovi, bývalému členovi gangu, který požadoval obnovení procesu a v úterý zahájil hlavní líčení. Ve středu se k soudu dostavil i David Berdych osobně.

Soud přistoupil k výslechu zbylých členů skupiny. Ve středu přišla řada i na Davida Berdycha. Ten ale odmítl vypovídat.

Předseda soudu proto četl celou výpověď Davida Berdycha z původního procesu v roce 2006. Tu následně několikrát rozporoval obžalovaný Prokop. Především se ohradil proti tomu, že to byl právě on, kdo únosy, vydírání a loupeže plánoval a organizoval, jak to tvrdili před lety ostatní odsouzení. Prý se vše domlouvalo kolektivně a nikdo nebyl hlavou gangu.

Jaromír Prokop, který měl v gangu zásadní postavení, byl na útěku celých 16 let. Jako jediný člen Berdychova gangu až do úterý nestanul před soudem.

Související obsah

Loni Prokopa u amerického Seattlu dopadla policie. Letos v květnu ho pak dopravila zpátky do Česka, kde už byl v roce 2006 v nepřítomnosti za čtyři loupeže z 90. let odsouzený k 13,5 letům ve vězení. Nyní ale požádal o zrušení původního rozsudku a nové dokazování.

Jako uprchlý na to měl podle státního zástupce Martina Susky ostatně Prokop právo. "Soud za takových okolností neměl jinou možnost než to, že původní odsuzující rozhodnutí zrušil", řekl Suska.

Od svého návratu v letošním roce Jaromír Prokop v Česku pobýval ve vazbě. Ostatní členové gangu už jsou z vězení dávno pryč. David Berdych ho opustil před šesti lety. Podle slov jeho advokáta v současnosti žije jako úspěšný manažer spořádaný život.

Související obsah

Berdychův gang patří mezi nejznámější případy organizovaného zločinu v České republice. Lidé kolem Davida Berdycha mají na svědomí nejen loupeže, ale také vydírání, únosy a vraždy podnikatelů. To vše za dohledu vysoce postavených policistů, za které se členové gangu někdy také převlékali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz