Zajímavosti

Angličanka (19) chce sama obletět svět! V letadle vyráběném v Hodoníně

Angličanka Zara Rutherfordová se chystá už v srpnu vydat na cestu kolem světa, a to v letadle, které bude sama pilotovat. 19letá pilotka navíc poletí na ultralightu česko-slovenské výroby Shark.

Zara během své cesty navštíví 52 zemí a dvakrát překročí rovník. Dívka pochází z rodiny pilotů, a tak pro její blízké nebylo žádné překvapení, když svůj plán o přeletu zeměkoule oznámila, píše BBC.

V případě, že se ji let podaří, tak se zapíše do Guinessovy knihy rekordů jako nejmladší žena, která kdy sama obletěla celý svět. "Největší výzvou budou vzdálená místa, jako jsou severní Rusko nebo Grónsko. Nežije tam mnoho lidí, takže kdyby se něco pokazilo, byla bych v trochu nepříjemné situaci," svěřila se mladá pilotka.

Související obsah

Dívka aktuálně žije v Belgii, odkud i v srpnu odstartuje a vydá se tak na cestu dlouhou 52 tisíc kilometrů. O zdolání rekordu se pokusí za kniplem ultralightu česko-slovenské výroby Shark, který se montuje v českém Hodoníně a slovenské Senici.

Dvoumístný jednomotorový letoun, který může letět rychlostí až 300 kilometrů v hodině, vyrábí firma Shark.Aero. Ultralight má rozpětí necelých osm metrů a prázdný neváží ani 300 kilogramů. Podle portálu zdopravy se jedná zároveň o jedno z nejrychlejších letadel svého typu, jež drží několik rychlostních rekordů.


Zara za knipl letadla usedla poprvé ve 14 letech, pilotní zkoušky složila teprve minulý rok. "Moje máma se mi to nejdřívě snažila rozmluvit, ale pak mě pochopila. Táta mi od začátku pomáhá," dodala Zara.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz