Zahraničí

Přistál s letadlem v řece Hudson, teď se Sully stane velvyslancem USA

Pilot Chesley Sullenberger, který se proslavil v roce 2009, když s dopravním letadlem nouzově přistál na řece Hudson v New Yorku a zachránil tak 155 cestujících, si připsal další poctu. Prezident Joe Biden oznámil, že se stane velvyslancem při Mezinárodní organizaci pro civilní letectví.

Airbus A320 bez funkčních motorů nouzově přistál v ledové řece Hudson. Cestujícím i těm, kteří přistání sledovali, tuhla krev v žilách.

Hrdinného pilota proslavil i film Clinta Eastwooda pojmenovaný Sully: Zázrak na řece Hudson, kde hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.

Související obsah


Letadlo US Airways se totiž krátce po startu z newyorského letiště srazilo s hejnem hus a vysadily mu oba motory. "Byl to ten nejpříšernější pocit v žaludku, jaký jsem kdy měl. Okamžitě jsem věděl, že je zle," uvedl pilot.

Stroj v řece skutečně přistál a i díky pohotové evakuaci a záchranné akci všichni cestující přežili. Nehodu ale začal zkoumat Úřad pro bezpečnost dopravy a nebylo jasné, jestli ze Sullyho nakonec nebude viník. Vyšetřovatelé se údajně zajímali třeba o to, jestli má šťastné manželství nebo jestli pije alkohol.

Související obsah


Po 18 měsících vyšetřování došel úřad k závěru, že se Sully zachoval správně. Z pilota se stal národní hrdina, zůstal ale skromný. "Za celou posádku vám řeknu, že jsme dělali jen práci, na kterou jsme trénovaní," dodal Sullenberger


Chesley Sullenberger se s civilním letectvím rozloučil nedlouho po hrdinském přistání a dostal celou řadu ocenění. Zatím poslední pocta přišla teď. Z pilota se stane velvyslanec při Mezinárodní organizaci pro civilní letectví.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz