Zahraničí

Srbové se bouří, za popírání genocidy v Srebrenici mohou jít do vězení

Srbové se bouří, za popírání genocidy v Srebrenici mohou jít do vězení
Zdroj: Profimedia

Značnou nevoli mezi bosenskými Srby, ale i v sousedním Srbsku, vzbudil nový zákon, který začal platit v Bosně a Hercegovině. Za popírání genocidy ve Srebrenici, ale i za oslavování odsouzených válečných zločinců, hrozí až pětileté vězení.

Zákon prosadil představitel OSN pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko, kterému v červenci skončilo funkční období. Úřad vysokého komisaře byl zřízen po ukončení války v Bosně v roce 1995 a jeho úkolem je dohlížet na dodržování mírových dohod. Změny v trestním právu, vetování zákonů či propouštění úředníků vše kvůli zajištění etnické rovnováhy v zemi obývané Srby, Chorvaty a Bosňáky jsou v jeho pravomoci.

Rakouský diplomat Inzko se přitom na rozdíl od svého předchůdce choval zdrženlivě, informovala ve středu BBC. Pohár trpělivosti zřejmě přetekl minulý měsíc, když byl mezinárodním soudem v Haagu odsouzen za genocidu válečný velitel bosenskosrbských jednotek Ratko Mladič. A někteří srbští vůdci ho nepřestali oslavovat jako hrdinu. “Musel jsem něco udělat,“ prohlásil končící komisař Inzko.

Související obsah

Právě Mladič velel vojákům, kteří ve Srebrenici zmasakrovali na osm tisíc bosňáckých mužů a mladíků, což je oficiálně bráno jako největší genocida v Evropě po druhé světové válce.

Inzko tvrdí, že o prosazení zákona o popírání genocidy jednal s místními politiky bezvýsledně už léta. Není divu, dosáhnout v Bosně v něčem shody je téměř nemožné. Země má kolektivní tříčlenné vedení, které tvoří zástupce každé z menšin. Činnost parlamentu je paralyzována věčnými hádkami. Země je tak de facto rozdělena na dvě samostatné části – Republiku srbskou a Federaci Bosny a Hercegoviny sdružující Bosňáky a Chorvaty.

Související obsah

A tak hrozba bosenskosrbských politiků, že budou kvůli novému zákonu bojkotovat práci na celostátní úrovni, vlastně ani moc hrozbou nebyla. Jejich zástupce v tříčlenném vedení země Milorad Dodik prohlásil, že zákon nepřijme, protože ve Srebrenici se žádná genocida nestala. A začal v tomto duchu organizovat petici. Co na tom, že takové jednání je v tuto chvíli trestné. V srbské části Bosny ho před soud určitě nikdo nepožene.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz